Before I Go To Sleep – Uyuyana Kadar

images

Bu hafta sizlere anlatmak istediğim film vizyondaki “Uyuyana Kadar”. Başrollerini Nicole Kidman ve Colin Firth paylaşıyor. Yardımcı rollerdede Mark Strong ve AnneMarie Duff var. Film 1 saat 35 dakikaymış ama biz filmi Ataköy A-Plus avm içerisindeki sinemaximum sinemalarında bol reklamlı izlediğimiz için yaklaşık 3 saat falan sürdü.

Filmin konusuna gelecek olursak Christine 40 yaşında bir amnezi hastasıdır. 14 yıl önce uğradığı bir kaza sonucunda hafızasına yeni bir bilgi kaydedemez hale gelmiştir. 50 ilk öpücük adlı o harika filmi hatırlar mısınız? İşte oradaki gibi Christine sadece bir günlük hafızaya sahiptir. Akşam uyuyup sabah uyandığında her şeyi unutup 27 yaşına dönüyor. Her sabah istisnasız aynı şokla uyanıyor. Tanımadığı bir evde kendisine sarılmış yatan yabancı bir adamla çıplak bir şekilde bir yatakta.  Kendine baktığında 40 yaşında bir kadın görüyor, evin her yeri resimlerle dolu, yanında yatan adam “Ben senin kocan Ben’im. 14 yıl önce bir kaza geçirdin o yüzden beni hatırlamıyorsun, her sabah aynı şeyi yaşıyoruz. Seni seviyorum şimdi işe gitmek zorundayım” diyor.

images (2)

Kadın her gün aynı evi tanımaya çalışıyor, ayrıca ona yardım etmeye çalışan psikiyatr rolünde Mark Strong var. Her gün arayıp ona hatırlamasına yardımcı olması için bir kamera verdiğini görsel bir günlük tutması gerektiğini ve kameranın yerini söylüyor. Kadına bir kaza geçirmediğini, bir saldırıya uğradığını,  havalanında başına defalarca darbe almış, ölüme terk edilmiş bir halde bulunduğunu anlatır. Ona bunu yapan kişinin kim olduğunu ve bunu neden yaptığını birlikte bulmaya çalışırlar.

images (1)

Filmin elbetteki devamını anlatmayacağım. Spoiler vermek istemiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim, çok büyük beklentilerle gitmeyin. Nicole Kidman’ın sürekli resetlenmiş hafızasıyla güne başlaması bir yerde sıkmaya başlıyor. Film ilginç bir şekilde kendini seyrettiriyor ama bilindik bir sona doğru ilerliyor. Oyunculuklar iyi ama Nicole’da Colin’de çok yaşlanmışlar. Onlardaki değişimi görmek beni çok şaşırttı. Ne bileyim ünlülerin yaşlanması şaşırtıcı oluyor değil mi? Sanki onlar hiç yaşlanmazmış gibi geliyor.

Fragmana geçmeden önce filmle ilgili puan vermem gerekirse 10 üzerinden 6 verebilirim.

YouTube Preview Image

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın