Batman v Superman : Adaletin Şafağı

trinity-1

Hafta sonu Batman v Superman: Adaletin Şafağını izledim. Siz hangi süper kahramanı seviyorsunuz bilmem ama ben Süperman’ciyim.  Çünkü parayla sonradan olma değil adam doğuştan süper. Batman ise hep bir karanlık, hep bir kasvet,içimi bayar.O yarasalar,mağaralar… Sanki adamın içinde kötücül bir güç var. Neyse, Batman severleri fazla sinirlendirmeyelim.

Ben Afleck tarafından canlandırılan Batman’i hiç beğenmediğimi söylemek zorundayım. Ben ekranda karizmatik bir savaşçı değil, şişman ve hımbıl bir tip gördüm. Kesinlikle olmamış diyorum. Süperman ise her zamanki gibi çok çekici ve havalıydı.

Filmin konusuna gelecek olursak; kahramanlarımızın ikisi de kendi şehirlerinde kahramanlık mesleklerini icra etmeye devam ederken kafasını yeşil taşlarla bozmuş Lex Luthor’un oğlu da babasının izinden gidip kahramanları ama özellikle Süperman’i yok etmeye çalışmaktadır. Kötü adamı canlandıran Jesse Eisenberg bence film de en iyi işi çıkaran kişi. Psikopatik dahi rolüyle göz dolduruyor.

Kahramanlarımızdan Batman artık kötülükle savaşa savaşa duygularını kaybetmiş, güvensiz ve sevgisiz bir adama dönüşmüştür. Süpermen ise iyilik için savaşırken zarar verdiği insanların vicdan azabını çekip iç çatışmalarıyla baş etmeye çalışmaktadır. Lex Luthor’un planlarıyla medya her iki kahraman hakkında da olumsuz haberler yapmaya başlar. Kasları fazla, beyinleri az gelişmiş kahramanlarımız kulaktan dolma bilgilerle birbirlerine düşman olurlar. Hele ki Batman’in Süperman düşmanlığı o kadar yükseliyor ki sebebini bir türlü anlayamıyorsunuz.

Filmde Süpermen’in bir nevi Tanrıya dönüştüğünü ve filmde Tanrı ile insanı temsil eden Batman’ın savaşını izliyoruz. Senaryo iyi değildi, çok fazla kopukluk vardı. Süpermen’i öldürmeye karar vermiş Batman tam son darbeyi vurup öldürecekken (malum şu yeşil toz etkisiz hale getirdi) Süpermen”Martha” diyor ve kendi annesinin de ismi olduğu için bu Batman’ı durduruyor.Onun kötü biri  olmadığını annesini kurtarmaya çalışan sıradan bir insandan farksız olduğunu anlıyor bir anda ve şak diye çok yakın dost oluyorlar. Gırtlağına basarken bir dakika sonra “Bana güven, annen bu gece ölmeyecek” diye garanti veriyor.Ay tamam birbirinizi öldürmekten vazgeçtiniz anladım da ne zaman kanka oldunuz yaw.

Neyse filmin ilk yarısından sonra kahramanlarımız ortak düşmana karşı birleşiyor. Aa o da ne filmde iki partide görünmüş güzel kadın Wonder Woman’mış. Süperman’den sonraki en güçlü kahraman. Kim olduğunu biraz araştırdım. Zeus’un kızı yarı tanrı, amazon savaşçı. Ne işin var Batman’le Süpermen’in arasında değil mi?

Sonra çözdüm olayı. Nette yaptığım bir araştırma da kimi yerde Süperman’in eski sevgilisi diyor. Vikipedia’ya göre de Batman’le serbest bir ilişkisi var. Yani kızımızın eli, kimin cebinde belli değil. Ay, ben de film eleştirisi mi yapıyorum olmayan kahramanların özel hayatlarının dedikodusunu mu bilemedim.Neyse böyle dedikodu kıvamı daha iyi bence.

Filmin sonunda üçü bir aradayken Süperman Batman’e Wonder Woman’ göstererek“ O seninle mi?” diye soruyor. Batman’de “ Ben de seninle sanıyordum” diyerekten bu üçlü aşk üçgenini gözümüze bir espriyle sokuyor. Tabi ki o korkunç kriptonlu canavarı da doğuştan Süper kahramanımız öldürüyor ama kendi canı pahasına.

Zaten işin o kısmına çok sinirlendim. O kriptonlu mızrağı canavara niye Batman saplamadı da o sapladı. Wonder Woman ölümsüz değil mi, o yapsaydı.Koskoca Süpermen öldü mü şimdi yani?

Ciddi olmak gerekirse film yer yer çocuk filmine bağladı.Senaryoda boşluklar ve kopukluklar vardı. Bazı yerler ve sahneler fazlalıktı. Bence beklentileri karşılayamayan başarısız bir film oldu.

Filmin İmdb puanı 7.5 detaylar için buraya tık tık

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Batman v Superman : Adaletin Şafağı için 1 cevap

  1. Geri izleme: Wonder Woman | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın