Bakir İntiharlar – Jeffrey Eugenides

bakir

Bu kitabı tesadüfen denk geldiğim kitapçıda gördüm. Yazarın ilk kitabı Middlesex daha ünlüymüş aslında ama ben onu okumadım. Kitap arkası dikkatimi çekti ama tabi ki kitapçıdan almadım. Kitap Yurdu’ndan çok daha uyguna almak varken… Mağazadaki fiyatına ben iki kitap alırım.

bbb
Kitap çok muhafazakar ve baskıcı bir aile ortamında yetişen 5 genç güzel ve ergenlik çağındaki kızın bunalımlarını anlatıyor. İlk kızın intiharıyla başlıyor. 13 yaşında gencecik bir kızın intiharı hem kız kardeşleri hem de içinde yaşadıkları kasabayı hayata dair sorgulamaya iten bu intiharın nedeni bir türlü bulunamaz. Kızların her biri bu intihara farklı bir tepki verir.
Kızlar çok güzel, hayat dolu ve zeki olmalarına rağmen aşırı korumacı ve tutucu anneleri ve ona ses çıkaramayan babaları ile bunalım dolu hayatlarına hep birlikte intihar ederek son verirler

amirkhan2
Kitap oldukça basit bir dilde yazılmış ergenlik çağındaki kızların hayatlarını anlatıyor. Ben okurken sıkıldım. Basit, sade ve tekdüze… Çok bana hitap etmiyor ama kötü bir kitap da değil.
251 sayfa, güzel bir cildi var. bu arada yazarın Middlesex adlı kitabı Pulitzer ödülü almış.Size kitap arkasını yazayım.
“‒Senin burada ne işin var tatlım? Hayatın ne kadar kötüleşebileceğini bilecek yaşta değilsin.
‒Hiç on üç yaşında bir kız olmadığınız anlaşılıyor doktor.

Cecilia, Therese, Bonnie, Lux ve Mary; Lisbon kardeşler bu sırayla intihar edecekler, beş güzel kız, bir yıl içinde, tüm mahalle yolun karşısından onları izlerken. Herkes kendince bir sebep yazacak, kısa süre sonra intiharlar yılı ülkede ters giden her şeyin simgesi olacak. Kızları taparcasına sevmiş, hemen her yerden onları gözetlemiş mahallenin oğlanları, hayatlarına devam edebilmek için yirmi yıl sonra bile aynı sorunun cevabını arayacak: Lisbon kızları bunu neden yaptı?

34 dilde yayımlanan ve Sofia Coppola tarafından beyaz perdeye de aktarılan Bakir İntiharlar bir modern klasik. Middlesex ile Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü kazanan ve çağdaş edebiyatın kült yazarlarından birine dönüşen Jeffrey Eugenides, bu ilk romanında gençlik ve kaybolan masumiyete dair eşsiz bir portre çiziyor.

“Eugenides öykü anlatıcılarına bahşedilmiş en büyülü hediyeyle kutsanmış; sıradan olanı olağanüstüne dönüştürme yeteneği.”

3206the-virgin-suicides-masumiyetin-intihari-izle-jpg-252x364

Bu da kitaptan uyarlanan filmin afişi

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın