Babam Adnan Menderes

20140508_203910

Aslında bu kitabı anlatsam mı anlatmasam mı diye baya bir düşündüm.Çünkü bloğumda siyasi bir tavır sergilemek istemiyorum.Bizim ülkemizde var olan hiç kimse o demokratik anlayışa sahip değildir.Herkes düşünce özgürlüğü diye yırtınır ama sadece kendisi gibi düşünenler içindir o. Farklı tavırda, farklı fikirde hemen çirkin yüzünü görüverirsiniz.

Neyse sonuç olarak ben her türlü kitabı okuduğumdan dolayı okuduğum her kitabı da buraya yazabilirim diye düşündüm. 

indir

Demokrasiden Darbeye Babam Adnan Menderes eylül 2011 basımlı bir kitap. Gazeteci yazar Taha Akyol’un Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes ile yaptığı söyleşilerden oluşuyor. Oğlunun gözünden tüm o dönem, anekdotlar,siyasi karakterler…

Kitabı okudukça zamanında Adnan Menderes’e yapılanları öğrendikçe günümüzle baya bir bağlantı kuruyor insan. Şu anda Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a  da aynı oyunlar oynanıyor. Ama bu sefer karşılarında mazlum Adnan Menderes yok. Adnan Menderes’in Yassıada günleri ve ailesinin yaşadıkları gerçekten içimi çok burdu. Chp boynunda bu kadar günahın yüküyle hala nasıl meydanlarda insanların yüzüne bakıp demokrasiden, halktan, özgürlüklerden bahsediyor acaba. Neyse, girmek istemiyorum bu konulara, sonuçta Chp’ye iyi niyetle oy vermiş insanları da kırmamak gerek.

20140508_203921

Kitabı okuyun, bunu okumasanız bile herhangi bir, o dönem kitabı alın okuyun. Okuyun ki hep beraber ders alalım. Bugün bize yapılan oyunların çoğu geçmişin tekrarı, aynı tuzaklara tekrar tekrar düşmeyelim.Sizlere kitap arkasını yazarak bu konuyu kapatıyorum.

“İdamının 50.yılında Başbakan Adnan Menderes’i oğlu Aydın Menderes anlatıyor…Gazeteci Taha Akyol sordu, Aydın Menderes, 27 Mayıs’a giden süreci,darbeyi,idamları,1950’li yıllara damgasını vuran siyasi mücadeleleri ve Menderes ailesinin anılarını anlattı.

Adnan Menderes nasıl bir ailede dünyaya geldi?

Eş ve baba olarak Adnan Menderes’in özellikleri nelerdi?

Atatürk Genç Menderes’le neler konuşmuş,neler demişti?

İnönü ve Menderes hangi sosyal güçlerin liderleriydi?

Darbe nasıl hazırlandı?Menderes darbeyi nasıl durdurmaya çalıştı?

Cunta cellat ve ip parasını Menderes ailesinden nasıl istedi_

Babam Adnan Menderes sadece bir söyleşi kitabı değil.Taha Akyol’un titiz çalışmasıyla yeniden şekillendirdiği, anekdotlar ve belgelerin eklenmesiyle zenginleşen bir hayat, bir aile ve bir dönem hikayesi.”

Kitabı Hepsiburada.com  dan 17 tl ye aldım.Kitap yurdunda 13,50 tl ye satılıyor. Bu da benden kıyak olsun fiyat araştırması…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın