Ahmet Ümit – Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

indir (3)

Sizler için raflarda sürekli gördüğüm ve daha önce hiç bir kitabını okumadığım Ahmet Ümit’in Beyoğlu’nun En Güzel Abisi kitabını aldım okudum. Aferin bana. Polisiye kitapları severmisiniz bilmem. Ben Jean Cristophe Grange hayranı olarak daha çok şizofren katiller, vahşice cinayetler, psikoloji çözümlemeler ve deha severim Sırada bir polisiye çok da ilgimi çekmez.
Ahmet Ümit’in okuduğum ilk kitabı bu, devamı gelir mi bilmem ancak yazarın kalemi güçlü, anlatışı güzel, kitabı okurken her şeyi birebir kafanızda canlandırabiliyorsunuz, kahramanlar çok samimi, sanki hepsi gerçek ve mahalleden komşularınızmış havası veriyor.

indir (4)

Yazar Beyoğlunda işlenen bir cinayetle başlıyor.Yılbaşı gecesi yakışıklı bir genç adam tarlabaşında ölü bulunuyor.Başkomiser Nevzat ve ekibi bu cinayeti araştırmaya başlıyorlar ve karşılarında tarlabaşının kabadayıları arasındaki iç hesaplaşmalar ve onların kurbanları çıkıyor.Yazar tarlabaşını, beyoğlunu öyle bir anlatıyor ki, her şeyi öyle gerçekçi aktarıyor ki sıkılmadan enteresan bir konusu olmayan kitabı okuyup bitirebiliyorsunuz. Yazara haksızlık etmek istemiyorum. Çünkü tüm polisiye kitapları Grange’nin yanında Cin Alinin Atı misali kalıyor. Adam çıtayı öyle yükseltti ki ondan başkasını beğenmez oldum.
Öneriyor muyum? Evet, öneriyorum. Değişik bir kitap. Eğlenceli vakit geçirmenize sebep olur. Ama Grange okuyucusuysanız sıkılırsınız bence.
Kitap arkası o kadar uzun ki buraya yazmaya kalksam kimse okumaz. Bende kitaptan sevdiğim bir cümleyle kapanışı yapmak istiyorum.
“Kadınlar, onlarla oynayamazsın…Oynadığını zannedersin ama bir de bakmışsın, asıl oyuncak sen olmuşsun”

indir (5)

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın