Agora – 2009

0df803746cff993c3fef7d37cd0c3281

Geçen gün biraz film kültürüm üzerine çalışayım diye düşünerekten (Türkçemi seveyim)oturdum bir liste yaptım. Mutlaka izlenmesi gereken eski, yeni kült filmlerde merak ettiğim ama izlemediğim tam 27 adet filmin yer aldığı bir liste oldu. Umarım bu yıl içerisinde hepsini izler ve buradan sizinle paylaşırım.
İlk filmim Agora… 2009 İspanya yapımı bir film. Başroller de Mumya filminden tanıdığımız Rachel Weisz ile Max Minghella, Oscar İsaac var. İspanya’da 1987 yılından beri yapılan en önemli uluslararası film ödüllerinden 2010 yılında 7 adet ödül almış.
Bunlar; Goya en iyi özgün senaryo, Goya en iyi sanat yönetimi ödülü,Goya en iyi yapım yönetimi ödülü, Goya en iyi makyaj ve saç ödülü, Goya en iyi özel efekt ödülü, Goya en iyi köstüm tasarımı ödülü, Goya en iyi görüntü yönetmeni ödülü…

23agora_CA0-articleLarge
Konusuna gelirsek; Tarihte bilinen ilk kadın matematikçi, astronom ve filozof olan Hypatia’nın yaşam öyküsü. İskenderiye’de 370-415 yılları arasında yaşamış olan Hypatia dönemin ünlü matematikçisi Theon’un kızıdır. İskenderiye kütüphanesindeki Platon okulunda Hristiyanlık, musevilik ve paganizm mensubu öğrencilere ders vermektedir.Varoluşu sorgulayan muhteşem zekası nedeniyle var olan hiç bir dini kabul etmemekte sadece bilime inanmaktadır.
Yaşadığı dönemde mevcut şiddetli din savaşlarının mağduru olmuş güzeller güzeli Hypatia. Hristiyan piskopos Cyrill kendine rakip olarak gördüğü Vali Orestes’ı yok etmek istemektedir. Orestes, Hypatia’nın öğrencilerindendir ve halen kendisine danışmanlık yapmaktadır. Aynı zamanda vali öğrencisi olduğu günden beri Hypatia’ya aşıktır.
Piskopos Cyrill kendisine muhalefet eden ve valiyi etkileyen bu zeki kadını yok etmeye karar verir. Okuyan bir kadını tarih boyunca erkekler neyle suçlamıştır. Cadılıkla…

agora_2
Hypatia’da boş beyinler tarafından kaçırılıp vahşice öldürülen, öldükten sonra taşlanan, derisi midye kabuklarıyla kemiklerinden ayrılan bir kadındır.
Filmde linç sahnelerinden çok (oralarda gözlerimi kaparım genelde) kütüphanenin parçalanıp yok edilmesi etkiledi beni… Ve de oradaki yazmaları hayatı pahasına korumaya çalışan alimler…
Bir de dikkatimi çeken filmde Hypatia’dan başka kadının olmamasıydı. Sanki İskenderiye’deki tek kadın oymuş gibiydi.Kalabalıklarda gördüğünüz kadınlar elbette var ama dialoğu olan kadın yok.
Agora’yı çok beğendim. İzlemenizi tavsiye ederim. Bana tavsiye edebileceğiniz filmler olursa onları da aşağıdaki yorum kısmına alabilirim…

Filmin İMDb puanı 7.2 buraya tık tık 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Agora – 2009 için 5 cevap

 1. nilay der ki:

  “Seksmisja” polonya yapımı bir filmdir. Sadece kadınların olduğu bir dünya da uyanan iki erkeğin hikayesi.Çok eskidir.Tavsiye ederim.

 2. Melek der ki:

  Bu postu çok beğendim. Ben de film izlemeyi çok severim. Kitaplarla çok aram yok. Bir de filmlerle ilgili bir puanlama yapsan daha iyi olur diye düşünüyorum.

  • saremy der ki:

   Beğenmenize sevindim. Teşekkür ederim yorumunuz için.Puanlama olayı da iyi fikirmiş, listemden bir kaç film izleyeyim puanlama olayına başlayabilirim.

 3. Geri izleme: Bilim Kadınları | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın