Abim Deniz – Can Dündar

20150322_210209

Önceden söyleyeyim herhangi bir siyasi görüşüm yok. Ama her kesimden yazarı ve görüşü okurum. Hatta ilginçtir okudukça fikirsizleşiyorum. Nasıl oluyor o derseniz, şöyle anlatayım. Bence hiçbir sistem ya da fikir tek başına doğru ya da yanlış değil. Hepsinin doğrusu ve yanlışı var ve hepsinin temeli insan. O yüzden fikirlerden önce temel olan insan üzerinde çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Evrensel değerleri benimsemiş, eğitimli, kaliteli insanlar yetiştirirsek sistemlerin ya da fikirlerin çok önemi kalmaz bence. Evrensel değerler olarak dürüstlük, vicdan, merhamet,çalışkanlık ve adalet gibi özelliklerden bahsediyorum.

images

Neyse Can Dündar’ın Can yayınlarından çıkan kitabı Abim Deniz’i okudum. Kitap Dnr’de 26,5 tl fiyatla satılıyor. 470 sayfa. Deniz Gezmiş’in hayatı bu sefer abisi Hamdi Gezmiş tarafından anlatılıyor. Üstelik hiç yayınlanmamış fotoğraflar ve mektuplarla.

Bence hangi görüşte olursa olsun bir insanın yirmili yaşların başında siyasi fikirlerinden dolayı asılması herkesi üzer. Deniz gençliğin verdiği gözüpeklik ve atılganlıkla bazen yanlış, bazen doğru işler yaptı. Yaptıklarının çoğunu tasvip etmesem de memleketin o dönemlerinde başka yolu var mıydı ki sorusu da kafamı kurcalamıyor değil. Aynı görüşte olmasak ta hapisteki günlerde tüm suçu üstlenmesi, doğru bildiğinden asla vazgeçmeden ölmesi çok onurlu davranışlardı.

images (1)

Abim Deniz, Can Dündar’ın etkileyici kalemi altında bende oldukça büyük bir etki bıraktı. Deniz, hiç yaşamadan öldün sen, hiç genç olmadan. Umarım gittiğin yerde mutlusundur.

Çok fazla söylenecek bir şey yok,alın ve okuyun, kitaplığınızda mutlaka bulunması gereken eserlerden biri. İnternette kitap yurdunda fiyatı 17,26, aşağıdaki linkten sipariş verebilirsiniz.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/abim-deniz/353383.html

Kitap arkasını da yazayım.

20150322_210231

“ Bu kitapta Deniz’in durgun, fırtınalı, eğlenceli, dalgalı hallerini ve yer yer derinliklerini bulacaksınız. Neden bugün hala on binlerce çocuğun adında yaşadığını, her kesim tarafından sevilip sayıldığını, ölüm yıl dönümlerinde nasıl olup da her yıl biraz daha büyüyen kalabalıklar toplandığını, her direnişte, mitingde isminin niçin ısrarla anıldığını, neden Gezi Direnişi patladığında AKM’nin en görünür yerine onun posterinin asıldığını daha iyi anlayacaksınız.”

Bugüne kadar özenle saklanan fotoğraflar, mektuplar ve belgeler, Can Dündar’ın deneyimli gazeteciliği ve Deniz’in yıllarca sessiz kalan kardeşi Hamdi Gezmiş’in tanıklığıyla birlikte ilk defa bu kitapta  gün yüzüne  çıkıyor.

Devrim ideali peşinde fedakarca koşturmuş bir kuşağı ve dönemin siyasi atmosferini ortaya koyan Abim Deniz, Denizlerin “onurlu ve cesur” duruşlarına içten bir selam…

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın