A Gentleman’s Dignity

Kore dizilerini izlemeye başladığımdan beri her birini inanılmaz derece de beğendim. Şansıma da ya gerçekten en iyi dizileri izledim ya da bütün Kore dizileri mükemmel. Bir takım Kore bloglarında gördüğünüz o Kore uzmanlarından değilim onlar gerçekten inanılmaz adamlar sanki Kore’de yaşıyorlar. Kendi ülkeleri hakkında sorsan o kadar bilgiye sahip değildirler.

Her neyse ben evimden,  işimden kedimden ve kocamdan fırsat buldukça Kore dizilerini izliyorum ve beğendiklerimi de buradan paylaşmak istiyorum.

Bugün sorsalar onca Kore dizisi içinden favorin hangisidir diye Lee Min Ho’ya olan aşkıma rağmen A Gentleman’s Dignity derim.

images (1)

Dizi  40’lı yaşlarda 4 erkeğin iş ve aşk hayatlarını anlatıyor. Bu 4 kişi liseden beri hiç ayrılmayan, sürekli birbirlerini kollayan ve hep beraber olan çok yakın arkadaşlar. Onların arkadaşlıklarını ve ergenlikten kırklı yaşlara doğru olan gelişimlerini öyle esprili bir dille anlatıyor ki benim gibi sıkı feminist olsanız bile erkek dünyasına sempati duymaya başlıyorsunuz. Gerçi bu sempatide senaristin kadın olmasının da etkisi vardır diyerek erkek dünyasına bok atmayı da ihmal etmiyorum.

indir

Bu dört kafadardan biri Lee Jung Rok evli ve o minicik çıtı pıtı kadın Kim Min Sook dizi de Seul’un neredeyse yarısının sahibi olan çok zengin bir kadın ve bizim kafadarların hepsinin oturduğu ev ve işyerleri bu kadına ait. Bu yüzden çok çapkın olan Lee Jung Rok çapkınlıklarını örtbas etmek için canla başla uğraşıyorlar ama kadın zeki,  her seferinde yakalanıyorlar.

images

Kim Do Jin esasında yakışıklı olmamasına rağmen (bana göre) inanılmaz sempatik ve karizmatik. Zengin, başarılı, yakışıklı ve megaloman mimar rolünde çok başarılı, kesinlikle söyleyebilecek bir söz yok üstüne. Sevgilisini canlandıran öğretmen Song Yee So, dizi boyunca vurgulandığı gibi kalçaları çok güzel olan bir hatun kişilik. Korelilerde pek öyle dolgun kalçalara rastlanmıyor çünkü…

images (4)

Karısını kaybetmiş, hüzünlü aşık  Choi Yoon ve ona deli divane olan Meah Ri gördüğüm en tatlı çiftlerdi dizi boyunca kavuşamayacaklar diye öldüm öldüm dirildim. Aralarındaki yaş farkı, MeAh Ri’nin en yakın arkadaşının kız kardeşi olması, Yoon’cuğumun dul olması gibi aralarında kavuşamamaları için mevcut olabilecek tüm engeller vardı.

Öğretmen Song Yee So’nın platonik aşkı rolunde Im Tae San ( dizide bana itici gelen tek karakterdi) ve onun kız arkadaşı tepeden tırnağa gururu temsil eden  kız arkadaşı Hong Se Ra’nın hikayesi de keyifliydi. Gereksiz gurunun aşkı ne denli yıprattığını gösterdiler bize dizi boyunca.

images (3)

Ben Kore dizilerini izlerken oyuncuları genelde ilk başta fiziksel olarak değerlendiririm. Bu diziyi tavsiye eden arkadaşımla ilk bölümü birlikte izledik. Bizim 4 kafadarı gördüğümde ilk düşündüğüm “amaann bu dizi de hiç yakışıklı yok ne izleyeceğim yaaa” oldu. Çünkü ben diziyi izlerken başrol oyunculardan birine aşık olmam gerekir ki o dizinin içine girebileyim. Onlarla birlikte yaşayabileyim. Ne yapayım bu da benim zaafım Allahtan hep imkansıza aşık oluyorum da kocam deliliğime verip önemsemiyor.  Ancak başladığım şeyi ne olursa olsun bitirme alışkanlığım var ki o sebeple diziyi de izlemeye devam ettim ve zaten en az 3 kişiye aşık oldum. İm Tae San’a ne kadar uğraşsam da aşık olamam çok kaba geliyor bana. Ama dizi içinde sırıtan bir karakter değildi ve küfür ettiği sahneler gerçekten çok komikti.

images (5)

Yaa esasında bu diziyle ilgili defterler dolusu yazı yazılabilir ama ne yazık ki o yazının hepsi okunmaz. Bloglarda kısa yazılar makbuldur biliyorum ancak hiçbir şey kısaca anlatamam ben.  O yüzden uzun yazılarımla okuyanı baymaya devam edeceğim sanırım.

Yazımı bu muhteşem diziyi mutlaka izleyin diye bitirmek istiyorum çünkü içinde sadece aşk ve ilişkiler olan bir dizi değil o  sıcacık dostluklar anlatıyor ve hayat dersleri veriyor bize.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel, Kore kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

A Gentleman’s Dignity için 3 cevap

  1. makbile der ki:

    hehehe demekk ne izliycem bu diziyi dedin içinden öylemii:):)
    Gerçekten harika bir diziydi.. ben çok keyif aldım izlerken, öyleki bir tur daha izledim 🙂

  2. Geri izleme: İzlediğim Kore Dizileri Listesi | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın