49 Days

images (1)

Dram dizilerini hiç sevmememe rağmen 49 Days uzun zamandır izlediğim en güzel diziydi.Konu, karakterlerin seçimi,olayların akışı ve oyunculuklar bence çok başarılıydı.Tabi her Kore dizisi gibi sonunda bir takım anlamsız bağlantılar da olmadı değil. Yine de tebrik etmeliyim finali de umduğumun çok çok ötesindeydi. Başrolü paylaşan Nam Gyu Ri bence Korenin gelmiş geçmiş en güzel kadınlarından biri. 1986 doğumlu oyuncu aynı zamanda şarkıcıymışta ama yaşadığı anlaşmazlık sonucu grubu ile yollarını ayırmış. Porselen bebek, barbi bebek gibi sıfatlar az kalıyor valla o kadar çok beğendim ki utanmasam kendime alacağım.

images     Çok tatlı değil mi?

Dizinin fantastik öğeler içeren, komedi ile de örülü karma bir yapısı var.Konusunu kısaca özetlersek,Korenin zengin ailelerinden birinin kızı olan Shin Ji Hyun (Nam Gyu Ri) saf, neşeli, dünya umurunda olmayan, mutlu bir kızdır.En yakın iki arkadaşıyla hayallerinin erkeği ile evlenebilmek için evlilik hazırlıkları yapmaktadır.Kaderin işine bakın ki düğünden bir hafta önce intihar etmek isteyen bir kız yüzünden otobanda zincirleme bir kaza olur ve Shin Ji Hyun o kazada ağır yaralanarak bitkisel hayata girer. Doktorlar ailesine uyanması için hiç umut olmadığını söyler.

images (2)   Jung Il Woo

İşte tam bu nokta da diziye Ruh bekçimiz Jung İl Woo girer. Bütün kızların ölüp ölüp dirildiği benimde her gördüğümde ağzına iki tane çakasımın geldiği kişi. 5 Yaşında küçük bir kız çocuğu gibi davranıyor, inanılmaz itici. Fanları beni parçalayacak valla. Her neyse Ruh bekçisi ölen kişilerin ruhlarının öbür dünyaya geçisine yardım eden bir nevi Azrail. Bizim saf kızımıza vaktinden önce kazayla(!) öldüğünü bu yüzden dünyaya dönmek için kendisine bir şans verileceğini söyler. 49 günlüğüne  başka birinin bedeninde dünyaya dönecek ve kendisi için gereken 3 saf gözyaşını toplayacaktır. Eğer başaramazsa ölecektir ancak bu gözyaşları kan bağı olan kişilerden gelirse geçersiz sayılıyor. Shin Ji Hyun bunun çok kolay olduğunu düşünür onu seven harika bir nişanlısı,2 adet de canından öte kız arkadaşı vardır. Seveni çoktur yani.

images (4)

Shin Ji Hyun’a ihanet eden kız arkadaşı In Jung

images (7)

In Jung’la beraber ihanet eden Shin Ji Hyun’un sahtekar nişanlısı

Gerçekten de öyle mi peki. Öldüğümüz zaman bizi gerçekten sevdiği için gözyaşı dökebilecek kaç kişi bulabiliriz ki? Shin ji Hyun kendisinin ölümüne neden olan kazanın sebebi intihar eden kız Song Yi Kyung’un bedenine girer.  Song Yi Kyung 5 yıl önce kaybettiği nişanlısının ardında yürüyen bir hayalete dönmüş defalarca başarısız intihar girişimlerinde bulunmuş, depresyonlu bir kızdır. Yüzü hiç gülmez. Geceleri çalıştığından gündüzleri uyur, o uyurken bedenini Shin Ji Hyun kullanacaktır.

images (3)

Song Yi Kyung, Bana çok itici geldi bu kız

Dizi bu 49 günde geçiyor. Herkesin kendisinin çok sevdiğini zanneden Shin Ji Hyun hayatın gerçekleriyle karşılaşınca tokat yemiş gibi oluyor. En yakın kız arkadaşının nişanlısıyla beraber olduğunu ve ikisinin çeşitli entrikalarla babasının şirketinin elinden almaya çalıştıklarını öğreniyor.

images (6)

Ahhh Hang Kang diyorum

Kendisinden nefret ettiğini zannettiği eski çocukluk arkadaşı Hang Kang’ın kendisine aşık olduğunu öğreniyor. Hem öyle bir aşk ki bu onun tüm bu sınavlardan başarıyla çıkmasını sağlayacak.

images (5)

Hang Kang gerçekten seven bir erkeğin ne kadar çekici olabileceğini gösteren bir örnek. Şimdiye dek Kore dizilerinde gördüğüm en zeki erkek. Hang Kang bu diziyi izlemek için yeterli sebeptir.

Dizi pek çok bağlantıyı filmin sonunda açıklıyor çok fazla açık uç bırakmıyor. Shin Ji Hyun’un neden Song Yi Kyung’un bedenini kullandığını, Song Yi Kyung ile Ruh bekçisi arasındaki bağlantıları ve daha fazlasının nedenlerini en sonunda anlatıyor. Tabi tüm bu olayları muhteşem zekası ile Hang Kang çözüyor.

Dizinin sonunu yazmayacağım ama asla beklediğiniz gibi olmayacağını söyleyebilirim. Mutlu bitmiyor ancak mutsuz da bitmiyor, sanırım aslında olması gerektiği gibi oluyor.Çok şaşıracağınızı biliyorum.

Diziyi izlemeye hemen başlamak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.koreanturk.com/kore-dizileri/49-days

Ve burada da diziden bir parça ile sizi baş başa bırakıyorum.

YouTube Preview Image

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kore kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

49 Days için 2 cevap

  1. Hilal der ki:

    Yine izleyesim geldi, gerçekten izlediğim en iyi yapımlardan biri. Ben sonunun mutlu bitmesini isterdim bir de song yi kyungu ben de sevemedim dizi boyunca öbür kızın sahnelerini iple çektim, güzel bir yazı olmuş elinize sağlık 🙂

    • saremy der ki:

      Yazımı beğenmenize sevindim. Ben hala etkisinden çıkamadım.Sonu o kadar doğru ve güzel mesajlar veriyordu ki? Her günümüzü sanki son günümüz gibi yaşamalıyız.Kesinlikle bu benim hayat felsefem 🙂

Yorum Yapın