Kediler ve biz…

 

 

                     Hafta sonları Cumartesi ya da Pazar günleri aileminin ve arkadaşlarımın oturduğu semte giderim. Fatih’e… Bu hafta da ailemi görmeye gittim ve annemle caddeden birkaç alışveriş yapmamız gerekiyordu. Fatih Cami’nin içinden geçip caddeye çıkacaktık. Bilenler bilir Fatih Cami inanılmaz bir kedi yuvasıdır. Sahiplenmek isterseniz orada her yaştan her cinsten kediyi rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Bu hafta daha önce hiçbir yerde görmediğim bir şey gördüm. Kedi Evleri..

IMG_3509IMG_3510

Evet evet, Fatih belediyesi caminin içine kedi evleri yapmış o kadar güzeller ki resimlerini çekip paylaşmak istedim.  Bu kadar güzel bir düşünce ve uygulama için Fatih Belediyesine teşekkür ederim.

Ben feci bir kedi fanıyım hem de öyle böyle değil…İnsan olmamızın en önemli özelliklerinden biri hiçbir şeyi asla karşılıksız yapmaktan hoşlanmamamıza rağmen hayvanlar aleminin bu en sadakatsiz, en huysuz ve eğitilemeyen hayvan cinsine olan bağlılığımız benim için en büyük gizem konularından biridir.

Kediler mi köpekler mi tartışması tıpkı kadınlar mı erkekler mi tartışması kadar çözümsüzdür ve uzar gider ama ben kendi tercihimde ki nedenlerden bahsetmek isterim.

Ben bütün hayvanları severim, hele de köpek dostlarımızı sevmemek ne mümkün… Bütün ömrünüz boyunca sizi karşılıksız sevecek, ne yaparsanız yapın her daim sadakatle yanınızda duracak, verirseniz yiyecek vermezseniz aç kalacak, sizi bir ilah gibi görecek ,  kendinden daha çok sizi sevecek biri o…

Köpekleri sevmek için o kadar çok neden var ki bu dünya da buralara yazmakla bitmez… Peki ya kediler onları sevmek için ne gibi nedenlerimiz var. Bir kediyi o istemedikçe eğitemezsiniz, o istemedikçe sevemezsiniz, başınıza ne geldiği onun için o kadar önemli değildir, o sadece kendisiyle ilgilidir.

“Köpeklerin sahipleri ,  kedilerin ise personeller vardır” Ne kadar doğru bir söz değil mi?

Ama bir şey var ki bizi onlara bağlayan bunu kedi bakmayan birinin anlaması imkansız. Bir kedinin sevgisini hak ettiğiniz de –ki bunun için ciddi bir çaba göstermeniz gerekir- sizinle öyle anlar paylaşır ki o anı dünya üzerindeki hiçbir şeyle değişemezsiniz. Gösterdiği sevgi o kadar anlamlıdır ve kalbinizde bir yere öylesine dokunur ki…  o anı anlatmaya yeryüzündeki hiçbir dil ve hiçbir kelime yetmez bence…

Bir kedi öylesine zararsız bir hayvandır ki diğer bütün hayvanların aksine kuduz falan değilse sizi öldürebilme şansı yoktur. Buna rağmen toplumumuzda inanılmaz bir kedi düşmanlığı olduğu da muhakkak.  Üstelik bu düşmanlık ta çoğunlukla hiç anlamam ama en eğitimli insanlardan geliyor. Bizim toplumumuzda doktorlar bile evde beslenen kedinin tüyünden akciğer kanseri olacağımız veya habis tümörler nedeniyle ölümcül hastalıklara yakalanma riskimiz olduğunu söyler.

Herhalde Türkiye dışında dünyanın hiçbir yerinde insanlar kedi köpek tüyünden ölmüyor ,  çünkü seyrettiğim bütün yabancı dizi ve filmlerde, belgesellerde çocuklar bu hayvanlarla iç içe doğuyor büyüyor ve hepsi de yaşıyor(!) Bence bu Amerikan oyunu … Türkleri yok etmek için kitle imha silahı olarak bize kedileri ve köpekleri gönderdiler. Bu şekilde hepimiz ciğerlerimizi tüylerle kaplayıp yok ederek öldürecekler hehehe…

Hayvan sevmek Allah tarafından herkese verilmemiş özel bir yetenek… O yüzden bu tarz insanlar için üzülmekten başka yapabilecek bir şeyimiz yok. Hissettiklerimizi hissedememek onların bu dünya daki cezaları olmalı… Biraz sert mi konuşuyorum bilmiyorum ama hayvan sevmeyen bir insanla dostluk da kuramıyorum ben zaten bir şeyler eksik oluyor çünkü onda.

“Kedilerden hoşlanmayan insanlardan uzak durun ( İrlanda Atasözü)”

“Tanrının yarattığı tüm hayvanlar arasında köle yapılamayan tek hayvan kedidir. Mark Twain”

 

Hani o mağrur duruşları var ya. Hani dünyanın tüm gizemini çözmüş gibi olan bakışları, hani o asil duruşu. Ben bir kedi aşığıyım. Şu anda karşımdaki koltukta uyurken o nefes alışı bile içimi huzurla doldurmaya yetiyor.         

“Bir çok filozof ve kedi tanıdım; kedilerin bilgeliği daha üstündü. (Hippolyte Taine)”

“Kediler doğanın başyapıtıdır” (Leonarda Da Vinci)

Ben bu kadar iyi anlatamam kedileri o yüzden bu sözleri paylaşıyorum . Kedi seven birinden korkmayın çünkü o karşılıksız sevmeyi bilir diyerek bitiriyorum yazımı…

“Bir kedinin sevgisinden daha değerli ne olabilir(Charles Dickens)”

63342_10151265390437728_1951966316_n

Paşam’la Tanıştırayım…

 

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın