1984 – George Orwell – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Bu kitabı bir gazete haberinde mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde görmüştüm. Hemen aldım okudum tabi. Bu aralar çok fazla kitap okuyamıyorum. Malum hem yoğun bir iş hayatım var hem de artık Sosyoloji 1.sınıf öğrencisi olmam dolayısıyla ders çalışmam gerekiyor. Sosyoloji kolaydır diye düşünen aklıma tüküreyim. Karşılaştırmalı siyasal sistemlerden başladım. Çok karışık geldi. Umarım diğer dersler kolaydır.

ress

Kitap gerçekten çok ilginçti Her şeyin tümüyle devletin denetiminde olduğu, hafızası, geçmişi tarihi silinen, geleceği her gün uydurularak yazılan ve inanmak zorunda bırakılan, konuşulan dili bile rendeleyen, tüm zenginliğinden ve anlatımından arındıran, her türlü muhalefetin yok edildiği bir toplumu anlatıyor.

Dünyada 3 tane büyük ülke var. Hikayemizin geçtiği Okyanusya, Doğu Asya ve Avrasya. İnsanlar Proleterler, İç parti üyeleri ve Dış Parti üyeleri olarak üçe ayrılıyor. Her yerde Tele Ekran denilen sanırım tv benzeri cihazlar var bunlar sayesinde her anınız her kelimeniz sürekli dinleniyor. Uyurken bile sayıkladığınız yanlış bir kelimeyle düşünce polisine yakalanabilirsiniz. Evet anladığınız gibi düşünmek yasak, partiden farklı düşünemez, konuşamazsınız. Cinsellik yasak, sadece üremek için partinin izin verdiği kişilerle çiftleşebilirsiniz. Her türlü duygu yasak.

20141106_232023

“George Orwell’in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört,yazarın geleceğe ilişkin bir kabus senaryosudur.Bireyselliğin yok edildiği zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır.Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgahlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır.Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır, Yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.” Diyor kitap arkası.

Bu kitap filme de çekilmiş, ben filmini izlemedim o yüzden filme yorum yapamayacağım. Kitabı okumanızı öneririm. Filmiyse izler ve beğenirseniz siz bana önerin

YouTube Preview Image

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1984 – George Orwell – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört için 1 cevap

  1. Geri izleme: Kitap Listesi – 1 - | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın