Bayanlarda park sorunu

                        6 aydır aktif olarak trafikte araç kullanan bir bayanım, sorsanız ehliyetim 12 yıllık ancak çok merkezi bir yerde oturduğum için daha önce hiç arabaya ihtiyaç duymamıştım her yere taksiyle giderdim. Evlendikten sonra oturduğum semt değişti ve burada araba almak farz oldu toplu taşıma kullanmayı sevmem çünkü. ( Ukalalık olarak değerlendirilmesin bu sözüm, biraz eli yüzü düzgün bir bayansanız toplu taşımalardaki tacizler sinirlerinizi fena bozabiliyor, üstelik itiraz hakkınızda yok bir şey dediğiniz zaman “beğenmiyorsan taksiye bin” diyor şerefsizler sanki toplu taşımaya bindim diye al kalçam senin olsun dedik adama.)

indir

       Sadece 6 aydır araç kullanıyorum ama 20 yıllık usta erkek şoförler bile araç kullanmamı beğeniyor. Tek sorunum park etmek…  Kaldırım kenarlarında hani iki arabanın arasında tam bir arabalık yer olur ya işte ben oraya giremiyorum. Arabanın başı nerede, kıçı nerede kestiremediğimden başkalarının arabalarına da zarar vermek istemediğimden her gittiğim yerde otopark aramak durumunda kalıyorum. Bir de geri geri park edemiyorum illa burundan gireceğim alana. Zamanla alışabilir miyim bilmiyorum çünkü evimin otoparkı var işyerimin de,  gittiğim her yerde otopark olduğundan şimdilik  kaldırım kenarına bırakmak zorunda kalmadım ama bir gün kalırsam arkamdaki geçmek için benim park etmemi bekleyecek bütün şoförlerden şimdiden özür diliyorum. Muhtemelen o günkü randevularına yetişemeyecekler…

images (6)

                 Park sorunu dışında bir de yol sorunum var. Anam, ben hiçbir yolu ezberleyemiyorum ya. Tam bir embesil gibiyim yıllarca hep şoförlü arabalara binmişim ya da birileri götürmüş beni hiç yol bilgisi edinmeyi gerekli görmemişim.      Şimdi  yıllarca yaşadığım evin yolunu 3 ayda falan öğrendim o da tek bir yol ezberledim oradan gidiyorum ilk kez gidilecek bir yere arabayla gidemiyorum çünkü mutlaka kayboluyorum, tariflerden bir şey anlamıyorum, haritalar beni için çince ve tabelaları da geçtikten sonra fark ediyorum yani altında durup biraz düşünmem gerek ama tabelaların altında arabayı çekip düşünecek yer olmuyor malumunuz. Arkadaşlarım “hadi, şuraya gidelim” dediklerinde ilk düşüncem “orada otopark var mıdır” varsa bile “oraya nasıl gidebilirim yolu bulabilir miyim” oluyor. Bu arada gidelim dedikleri yerde yıllardır sürekli gittiğimiz mekanlardan biridir. İlk kez gittiğim bir yer değildir yani. Vahametin boyutlarını anlayabildiniz mi? Bazen taksiye bindiğimde şoföre evin yolunu tarif etmem gerektiğinde hemen bir arkadaşımı arayıp “ Ya bizim evi bir tarif eder misin rica etsem taksideyim de” diyorum ki zaten tüm arkadaşlarım bu duruma alışık hiç yadırgamıyorlar. Artık araba benim için kolaylık mı oldu zorluk mu hala karar verebilmiş değilim…

images (7)

         Şimdi erkekler yaşadığım bu sorunu kadın olmama verecekler biliyorum ama alakası yok. Şöyle bir örnekle açıklayabilirim. Herkes ilgi alanı konusunda uzmanlaşır ya mesela bir arabanın o boş alana sığıp sığmayacağını şıp diye bir bakışıyla kestirebilen erkek size hediye kıyafet alması gerektiğinde bu beden o elbisenin alanına uyar mı uymaz mı hiç anlamıyor. Madem daha zekisiniz niye hem bizim hem kendi bedenleriniz konusunda bu kadar bilgisizsiniz. Çünkü elbiseler sizi bizim kadar heyecanlandırmıyor arabalar da bizi sizin kadar heyecanlandırmıyor. Araba aldığımı duyan erkek arkadaşlarımın genelde soruları  “ Benzinli mi, Dizel mi”  “ Kaç Model, kaç km de”(acemi olduğumdan sıfır almadım arabayı) “ motor hacmi” falan fıstık soruları anlamadığım için buraya yazamıyorum bile. Bir de bana arabanın motoru ve parçalarıyla alakalı bir sürü akıl verdiler sanki araba arıza yapsa kaputu açıp tamir edeceğim. Tabi ki  hayır,  yol kenarına çekip çaresiz gözlerle sağa sola bakacağım, biriniz gelip bu sorunu benim yerime çözecek. Kızlarda arabamla ilgili şunları sordular “ Ne renk”… “Siyah” “Siyah kire gelmez beyaz ya da gri olsaydı keşke, gerçi temizken çok hoş duruyor” Bu şekilde daha anlaşılır laflarla konuşup hemen başka konulara geçtik.

indir (1)

Biz kızlarda bir elbisenin bir bakışta üzerimize olup olmadığını anlarız fakat her ne hikmetse bu arabaya oraya girer mi onu bir türlü çözemiyoruz. Ancak inancım var biz araç kullanmaya erkeklere göre çok daha geç yaşlarda başlıyor olmamıza ve tarih sahnesinde de bu konuda yeni olmamıza rağmen elimizi attığımız her işte olduğu gibi bu konuda da onları geçeceğiz. Belki de karın ağrıları budur, ne dersiniz?

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bayanlarda park sorunu için 2 cevap

  1. KYS der ki:

    Samimice yazılmış güzel bir yazı.

Yorum Yapın