Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu

Valerian – Bin Gezegen İmparatorluğu, geçen hafta fragmanını izlediğimde çok merak etmiştim. Bu hafta gidip izlemek nasip oldu. Bir Luc Besson filmi tam 137 dk. Valérian and Laureline adlı çizgi romandan uyarlanmış. Başrollerde Dane DeHaan ve oyunculuğa geçen Dünyaca ünlü model Cara Delevigne var.Ethan Hawke, Clive Owen ve Rihanna’da filmin diğer oyuncuları.


Konusuna gelirsek;Evrenin her köşesinden farklı ırklar Alfa Uzay üssünde bir araya gelir ve burada tüm bilgi birikimlerini birleştirerek yaşamaya başlar. Bu şekilde barış içinde geçen yüzyıllar sonra çok fazla büyüyen Alfa uzay üssünün merkezinde tehlikeli bir oluşum baş gösterir. Tanımlanamayan, tespit edilemeyen bu oluşumla mücadele etmek isteyen konsey, iki adet ajanı göreve çağırır. Valerian ve Laureline…
Öncelikle Cara’nın rol kabiliyetini çok beğenmedim. Sadece güzel görünsün diye filme koyulmuş gibi.Film de ajanlar arasındaki romantizm hem inandırıcılıktan yoksun, hem de fazla bayık geldi bana.Belki de kahramanların hikayelerinin hiç verilmemesinden kaynaklanıyordu.


Oluşturulan evren ve her bir ırk inanılmaz bir hayal gücünün eseriydi. Görsellik, efektler mükemmeldi ancak bazı sahneler inanılmaz uzun ve gereksizdi. Filmin temposunu düşüren bu sahnelerde inanılmaz sıkıldım. Senaryo da mı yoksa başka nerede sıkıntı vardı anlayamadım ama film de bir şeyler eksik ve bir şeyler fazla duygusunu çok fazla hissettim.
Dikkat !!! Bundan sonrası spoiler içerir

Film de Cara’nın canlandırdığı Laureline karakteri bazı yerlerde çok yüzeysel bazı yerlerde de çok derin olmuş.Muhtemelen karakterin tam oturmamasından kaynaklanıyor.Mesela boyutlararası pazar maceralarında ekip arkadaşlarının tümü ölüyor ve Cara ” Kahrolası hayvan elbisemi mahvetti”diyor ve yürüyüp gidiyor. Ama Mül halkına dönüştürücüyü verirken,Valerian’a inanılmaz bir edebiyat parçalıyor.


Mül halkı demişken, filmin en sevdiğim ırkıydılar. Ama o kadar az vardılar ki. Keşke daha fazla olsaydılar. En azından filmin sonunda tüm Evren federasyonu ile tanışsaydılar ve yeniden gezegenlerini kurup mutlu olduklarını gösterseydiler.
Bu arada film de Rihanna’nın olduğu sahneler tek kelimeyle muhteşemdi. Şekil değiştiren bir ırk, sanatçı ama göçmen olduğundan kötü yola düşmüş. Pavyonda striptiz yapıyor. Rihanna şekline bürünüp dans ediyor. Adı da baloncuk… Ama erken öldü yaa…
Her neyse sonuç olarak filmin yarattığı hayal dünyasını çok sevdim. Gereksiz uzun sahneleri çıkarırsanız bence izlenmeye değer…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın