Unutursam Fısılda – Çağan Irmak

indir (2)

Bu hafta sonu Çağan Irmak’ın 29 ekimde vizyona giren filmi “Unutursam Fısılda” yı seyrettim. Ben Filmlerle ilgili eleştiri yazısı yazarken bunu profesyonel bir şekilde yapmıyorum. Sadece o filmin bana hissettirdiklerini yazıyorum. Bende bıraktığı izleri, yaşattığı duygu fırtınalarını, eğer pek fazla bir şey hissettirmediyse de sadece konuyu yazıp geçiyorum.

Şimdi,Çağan Irmak’a seslenmek istiyorum. Sen nasıl bir adamsın? Yine dokundun yüreğimizin en derin köşelerine, gizli kalmış duygularımıza. Filmden çıktıktan sonra hani böyle tortusu dibe çökmüş bir sıvıyı alıp kullanmadan önce iyice bir çalkalarsınız ya. İşte öyle bastırılmış tüm duygularınız, kederleriniz, kıyıda köşede kalmış umutlarınız, tutkularınız öyle bir karışıp yüzeye çıkıyor ki. Çağan ırmak elinde şişesi hepimizin yüreklerini çalkalıyor. Kendimize gelelim diye belki de.

YouTube Preview Image

Filmde İzmir’in bir kasabasında yaşayan iki kızkardeşin hikayesini izliyoruz. Babaları oldukça muhafazakar olan kızların bir tanesi Hatice (Farah Zeynep Abdullah) tutku dolu, cesur,  şarkı söylemeyi seven, asi, hayalleri olan bir kız. Ablası Hanife (Gözde Çığacı) ise daha ezik, içine kapanık, boyun eğen,  ailesine bağlı şiir yazmayı seven bir kız. Bu iki çok farklı iki kızkardeş kasabaya gelen valinin uçarı oğlu Mehmet Günsür’e aşık oluyorlar. Ama Mehmet Günsür bir müzisyen ve deli dolu, şarkı söylemeyi seven kızımıza aşık oluyor. İki sevgili ailelerin onayını alamayınca birlikte şöhret olmak için İstanbul’a kaçıyor. Bizim Hatice’miz ablasının aşkıyla kaçtığı yetmezmiş gibi bir de ablasının şiir defterini alarak kaçıyor ve onun şiirlerine beste yaparak çok meşhur oluyorlar. Ayperi adıyla tanınan ve çok sevilen bir şarkıcı olup tüm hayallerini gerçekleştiriyor.

Ancak yaşlandığında herşeyini kaybediyor, Alzheimer oluyor ve kendisine bakması için yıllar evvel terkettiği kızkardeşinin yanına geri dönmek zorunda kalıyor. Bu durumda siz olsanız ne yapardınız, Affeder miydiniz? Film gençliklerinden yaşlılıklarına flashbacklerle inanılmaz geçişler yaparak sorgulamaya devam ediyor.

images (5)

Bu filmin ilk yarısı, tempo biraz düşer gibi olsa da ikinci yarı ile birlikte mendillerinizi hazırlayabilirsiniz. Gerçekten çok vurucu, duygu dolu sahneler bekliyor sizi ikinci yarıda. Bir de mükemmel müzikler,harika kıyafetler,rengarenk bir görsel şölen 

Filmin müziklerini Kenan Doğulu yazıp bestelemiş ki dinlemeye doyamayacağınız şarkılar çıkmış ortaya. Farah Zeynep Abdullah’da piyasa da şarkıcıyım diye geçinen pek çok kişiden daha iyi bir sesi olduğunu ispatladı bu filmle. Sesine, şarkıları söyleyişine gerçekten bayıldım. Hakkını vermiş ne diyeyim.

Bu filmi izlerken hep sorguladım kendimi. Çünkü Çağan bizden bunu istiyor. Seçiminiz bu hayatta ne olacak? Tutkularının peşinden giden, bu uğurda her şeyi göze alan kızkardeş misiniz? Yoksa başına gelenlere ve hayatın getirdiklerine razı, mücadele etmeden her şeyi kabul eden abla mı?

İkisinin de hayatlarının sonunu gösteriyor. Hümeyra ve Işıl Yücesoy inanılmaz bir oyunculuk çıkarmışlar. Hele o Işıl Yücesoy filmi alıp götüren kişi bence.

images (6)

Ben hayatım boyunca hep çok tutkulu oldum, çoğu yerde kendi duygularımla baş etmekte zorlandım. Ama peşinden her şeyi göze alıp gidebileceğim bir yeteneğim olmadı. Sanırım benim yeteneğim her şeyi sonuna kadar çok fazla hissederek yaşamak.

Sizi filmin fragmanı ile baş başa bırakayım ama mutlaka gidin, fragman filmi anlatmaya yetmiyor.

YouTube Preview Image

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Unutursam Fısılda – Çağan Irmak için 6 cevap

Yorum Yapın