Sürgün – Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu

Bu aralar kitap okumayı baya ihmal ettim. Şu anda iki tane yarım kitabım var okuduğum.Neyse ki tatile az kaldı da bol bol okurum orada. En son bitirdiğim hatta dün akşam bitirdiğim, Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu tarafından kaleme alınan sürgün isimli kitaptan bahsetmek istiyorum.


Sultan Abdulhamid Han’ın torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu tarafından anlatılan hikaye gerçekten çok üzücü. O döneme ait başka kaynaklardan da aynı öyküyü okudum. Ben her zaman çok zenginliğin ve soyluluğun başa bela olduğunu düşünmüşümdür. Çünkü bu hasletler özgürlüğünüze vurulan prangalardır aynı zamanda.


O dönemin şartları bunu mu gerektiriyordu, başka türlü olabilir miydi? Tüm bunları tartışmak için çok geç. Geçmişe artık sadece ders almak ve gelecekte benzer olaylar karşısında daha sağlam durabilmek için bakmalıyız bence.
Kitap 224 sayfa, kolay okunanan anlaşılır bir dili var. Çabuk bitirebilirsiniz, sıkmıyor da…
Kitap arkasını yazayım


Kapatın gözlerinizi…
Elinizde tuttuğunuz kitabın sayfalarında akıl melekeleriniz duracak acılı sayfalar içerisinde siz de Sürgün edileceksiniz…
Bir gemiye doldurulup sürüleceksiniz vatan toprağınızdan yalnız başınıza…
Son gördüğünüz görüntü meclisin önündeki darağacı olacak ve yerinizden, yurdunuzdan gönderilerek dar topraklara sıkışmış bir şekilde canlı canlı gömüleceksiniz…
3 Martı gördüğünüz her an içiniz sızlayacak…
Prangalar bağlı gözleriniz göremeyecek güneşin tabiatını,
Saraylar, köşkler, yakutlar, elmaslar olmayacak derdiniz, ufalanmış ruhunuzla imana teslim olacaksınız!
Altı yüz yıllık hanedanın ezanı seslerini özleyeceksiniz tanımadığınız milletler arasında duymaya çalıştığınız seslerde.
Kendi gözyaşınızda boğulup,
Kaçak göçek dönemeyeceksiniz toprağınıza…
3 Mart denilince tekrar;
Ceddim diyecek..
Dedelerim diyecek…
Abdulhamid Han diyecek…
Vatanım diyeceksiniz…

Sürgün edilen hanedan ailesinden Sultan Abdulhamid Han’ın torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu tarafından kaleme alınan “Sürgün” zamanının misafiri olacaksınız.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın