Saadet Hanım – Şehir Tiyatroları

Bu hafta sonu Muhsin Ertuğrul Sahnesinde Şehir Tiyatrolarının “Saadet Hanım” adlı oyununu izledim. Size şehir tiyatroları web sitesinden bilgileri yazayım önce…

Yazan : AHMET LEVENT PALA

Yöneten : TOLGA YETER

Dramaturgi : HANDE ÖREN

Sahne Tasarımı : EMRA ALBAYRAK ŞAHİN

Kostüm Tasarımı : ZUHAL SOY

Işık Tasarımı : MURAT İŞÇİ

Müzik : SELİM CAN YALÇIN

Efekt : LEVENT AKMAN

Yönetmen Yardımcısı : EMRE ŞEN

OYUNCULAR

ARDA ALPKIRAY, CAFER ALPSOLAY, ÇAĞLAR OZAN AKSU, ELYESA ÇAĞLAR EVKAYA, ESEN KOÇER, GÜRKAN BAŞBUĞ, HAZAL UPRAK, MÜSLÜM KÖSE, NİLGÜN KASAPBAŞOĞLU, SELİM CAN YALÇIN, SERAP DOĞAN, ŞENAY BAĞ, VİLDAN TÜRKBAŞ

KONUSU

Tenha bir banka şubesi, günün öğle saatleri. Emekli ilkokul öğretmeni Saadet Yurtlu parasını çekmek için bankaya gelir. Bugün aynı zamanda oğlu Sermet’in de doğum günüdür ve oğlu için sürpriz bir doğum günü kutlaması planlamaktadır. Ancak bugüne dair sürprizleri olan sadece Saadet Hanım değildir ve birkaç dakika sonra bankada yaşanacaklar Saadet Hanım’ın bütün planlarıyla beraber hayatını da altüst edecektir.

Şehir tiyatrolarındaki oyun bilgilerini verdikten sonra sıra izlenimlerime gelirse; nette oyun metni biraz yerden yere vurulmuş. Yazarın kafası karışık, verilen mesajlar karmakarışık diye.

Evet haklılık payı var oyunu izlerken burda anlatılmak istenen nedir sorusunun cevabını bulamıyorsunuz. Saadet Hanım’ı canlandıran Nilgün Kasapbaşoğlu’nun sık sık söylediği ve izleyicileri kahkahaya boğan “Ben bu gençlerin neden böyle olduğunu biliyorum. Bunlar hep müfredat. Bu müfredat değişmeli” sözlerinden Türkiye’deki eğitim sistemine vurgu yapıldığını görüyoruz.

Bankada silahlı eylem yapan gençlerin hani o tehlike ilan edilen solcu, komünist vb. sıfatlar yapıştırılan gençlerin çok da bizden farklı olmadıklarına gönderme yapılmış ama aynı zaman da bu çocuklar ne yaptıklarının farkında olmayan bilinçsiz gençler olarak gösterilmiş.

Oyunda Saadet Hanım’ı canlandıran Nilgün Kasapbaşoğlu’na bayıldım. Bu kadar mı tatlı olur bir insan. Gerçekten bir emekli öğretmendi. Gerçekten bir anneydi. Ailemizden biriydi.

Ben oyundan çok keyif aldım. Dekorlar falan harikaydı. Oyunun interaktif bir biçimde bütün salona yayılması, soyguncuların yanımızdan koşarak geçmesi, polislerin balkondan gelmesi filan çok hoştu. Sinemada asla bulamayacağınız bir tat için, bu ay tiyatroya bir bilet alın

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın