Roaccutanne

images (5) 

                 Bundan tam 6 sene önce tüm vücudumda kistik akneler vardı(sivilce ötesi yani).Genetik olarak sivilceli bir aileden geldiğim için cildimin yağlanmasıyla başa çıkamıyordum. Ailemde ve kuzenlerimde de bu sorun var ve fazla olarak onların ciltlerinde sivilcelerden oluşmuş çukurlar vardı. Benim tek avantajım sivilceler bende çukur ya da leke bırakmıyordu. Yıllarca doktorlarda her çeşit sivilce tedavisi gördüm. Tetrasiklin içeren antibiotikler (akne tedavisi olanlar bilir) ,Benzamycin, Azelderm , Axil-5 , İmex, Cleosin-T , vs.  Değil sivilcelerimi iyileştirmek, yoğun asit içeren bu kremler cildimi kurutmuyordu bile.

images (3)

           2008 yılında gene böyle cildimdeki sivilceler çoğalmış, bende mutsuzluğun doruklarında dolaşırken bir umut gene işyerimin yakınındaki özel bir hastaneye gittim. Doktorum bana Roaccutane’dan bahsetti. Cildimin bebek cildi gibi olmasının imkansız olmadığını ama 6 ay kadar zorlu bir tedavi görmem gerektiğinden bahsetti. “Cildini düzeltirim ama kolunun birini isterim” dese kabul edecek moddaydım. Kabul ettim. Önce tahlillerim yapıldı. Bu ilaç karaciğeri yorduğu ve kolesterolü etkilediği için kan durumuna, üreye, karaciğer, böbrek bilumum organlarınıza bakılıyor. Bu kontrolleri de her ay yaptırmak durumundasınız çünkü iyimserliği bırakırsak birazcık riskli… Ama bu da size bağlı içeriğinde A vitamini olduğu için tedavi süresince içinde A vitamini olan turuncu sebze ve meyvelerden uzak durmak, kolesterolün yükselmemesi  için  yediklerimize dikkat etmek gerekiyor.

images (4)

 Kesinlikle hamile kalınmaması gerektiğini de doktor zaten başta söylüyor. Tedavinin ilk 2 aylık sürecinde cilt kusuyor ve eskisinden beter bir cildiniz oluyor tabi bu evre kişiye göre de değişebiliyor. Kiminde az kusuyor cilt, kiminde çok, kiminde hiç. Deri altında birikmiş bütün yağ tabakasını attıktan sonra mucizevi süreç başlıyor. Değişim gözle görülür derece de ve çok hızlı oluyor. Herkes benim kadar olumlu sonuç aldı mı bilmiyorum ama kullanıcıların %95 lik kısmının çok memnun olduğunu biliyorum. Bu tedavinin sonucunda bende, herkesin hayranlıkla baktığı porselen gibi bir cilde sahip oldum. Sivilceyi bırak siyah nokta, beyaz nokta, leke hiçbir şey kalmadı cilt soyula soyula kendini tamamen yeniledi.

indir (2)

            Tedavi süresince ben çok zorluk yaşadım. Gerçi ilk tedavimde ( evet şu an 2.doz tedaviyi görüyorum, bunu da anlatacağım) bu kadar zorluk çekmemiştim. Şimdi yaş da 29,5 olunca aynı tedaviyi ikinci kere görmeye bünye dayanmıyor demek ki. İlk tedavimde cilt kuruluğu, dudak çatlakları ve burun kanamaları dışında panik atak, sinirlilik hali ve depresyon yaşadım. Ama ikinci tedavimde canıma okudu resmen. Bütün kemiklerim, eklemlerim, belim, 80 yaşında ihtiyarlar gibi hissediyorum o kadar ağrım oluyor ki oturup kalkamıyorum. Bunun yanı sıra gece körlüğü yaşıyorum geceleri araba kullanamıyorum artık bariyer, kaldırım hiçbir şey görmüyorum. Doktorum tedavi bitince hepsinin geçeceğini söylüyor ki zaten ilk tecrübemden de biliyorum, evet geçecek.

images (2)

        İlk tedavim bittikten sonra çok mutlu bir beş yıl geçirdim. Beş yılın sonunda sivilcelerim eskisi kadar olmasa da tekrarlamaya başlayınca koşa koşa doktora gittim. Doktorum “Normalde tekrarlama yapmaması gerekiyor ama kullanan her dört kişiden birinde bazen böyle olabiliyor o zaman tekrar bir tedavi uyguluyoruz” dedi. O her dört kişiden biri piyango talihlisi falan olsaydı eminim o ben olmazdım.

Çok uzun bir yazı oldu farkındayım. 2 kez tedavi görmüş biri olarak Roaccutanne ile ilgili anlatacağım o kadar çok şey var ki. Ama pek az kişi bu yazının sonuna kadar okuyabilecek biliyorum. O yüzden burada kesiyorum.

Son söz olarak, Roaccutanne’den korkmayın. Çünkü mucizeler korkaklara göre değildir ve Roaccutanne bir perinin sihirli değneğidir.

ROUCCUTANNE

İlaç Firması : ROCHE

Barkod : 8699505191287

Fiyatı : 53,03 TL.

Kamu kodu; A06825 SB.atc; D10BA01
Etkin madde : isotretinoin

 

MUADİLLERİ

ACNEGEN 10 MG 30 YUMUSAK JELATIN KAPSULBIOGEN 19,16 TL
ACNEGEN 20 MG 30 YUMUSAK JELATIN KAPSULBIOGEN 26,61 TL
AKNETRENT 10 MG YUMUŞAK JELATİN 30 KAPSÜLRECORDATI 21,64 TL
AKNETRENT 20 MG YUMUŞAK JELATİN 30 KAPSÜLRECORDATI 26,58 TL
ROACCUTANE 20 MG 30 KAPSÜLROCHE 53,03 TL

 ROACCUTANE 10 MG 30 KAPSULROCHE 37,32 TL
ZORETANIN 10 MG 30 KAPSÜLACTAVIS 37,32 TL
ZORETANIN 10 MG 90 KAPSULACTAVIS 57,37 TL
ZORETANIN 20 MG 30 KAPSÜLACTAVIS 53,03 TL

 

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Roaccutanne için 4 cevap

 1. Nevin Usta der ki:

  Merhaba, 18 yaşındayım 6 haftadır roaccutane kullanıyorum. Gözümde kızarıkların yanı sıra artık gece körlüğü de başladı. Karanlık ortama alışma sürem 15 dakikayı buluyor. Ufak bir ışık olmadığında hiçbir şey görmüyorum. 3 sene önce yazmışsınız bloğu ama 🙂 Acaba siz de bu şekilde mi yaşadınız, doktorunuz ne dedi? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

  • saremy der ki:

   Canım ben 2 kez rouccutanne tedavisi gördüm. Tedaviden sonra nadiren bazı kişilerde tekrarlama oluyormuş. O yüzden yan etkileri de yoğun olarak yaşadım.Evet bende de gece körlüğü oldu.Hatta son tedavimi 2012 de yapmama rağmen gece körlüğü devam ediyor.İlaç kullandığım zamanki kadar olmasa da hala var, sanırım kalıcı oldu.Maalesef bu yan etkileri normal hatta ilacın propektüsünde de yazıyor olması gerek.Testlerini asla ihmal etme ve kendine çok dikkat et. Ben çok yoğun akne problemi yaşadığım için yan etkilerine rağmen hala iyi ki kullanmışım diyorum.

   • Nevin Usta der ki:

    Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Dediklerinizi dikkate alıcam 🙂 Umarım gece körlüğüne bir çözüm bulursunuz tamamen iyi olursunuz. Tekrar teşekkür ederim, kendinize iyi bakın 🙂

Yorum Yapın