Ramazanda Oruç Tutmak ve Tutmamak Arasında

Bugün mübarek Ramazan ayının birinci günü.Tüm oruç tutan arkadaşlara kolaylıklar diliyorum. Ben kendi kişisel sebeplerim neticesinde oruç tutmuyorum. Tutana saygı duyuyorum, hatta takdir ediyorum, benim günahım da yaradan ile benim aramda, kimseyi ilgilendirmez.

Her sene Ramazan ayı gelirken tabiri caizse resmen nefesimi tutarım ve tam bir ay sonra o nefesi veririm. Sebebi de Ramazan gerginliği. Aynen. İşyerinde oruç tutan arkadaşlar, oruçlu müşteriler, kullandığımız toplu taşımalardaki oruçlular her an kavga çıkarmaya hazır dik dik bakarken etrafa Ramazan’ın güzelliğini göremiyorum pek. Ramazan’ın hoşgörü, sabır, sevgi,yardımlaşma ve paylaşma ayı olması gerekmiyor mu? Bu ay kadar zor geçen bir ay bilmiyorum. Belki eskiden güzeldi Ramazanlar…Ama şimdi bence boşuna aç kalıyor insanlar. En küçük bir şeyde etrafındakilere bağırıp çağıracaksan, birlikte çalıştığın,yada okuduğun,ya da yaşadığın insanların kalplerini kıracaksan ne anlamı var ki o orucun? Oruç sadece aç kalmak mıdır? Nefsin terbiyesi değil midir?

Gene zor geçecek bir ay bizi bekliyor. Oruçlu kardeşlerime kolaylıklar diliyorum ve diyorum ki siz oruç tutanların aç kalmasının sebebi diğer insanlar değil. İbadet olsun diye Allah’a yaklaşmak için tutuyorsun sen bunu. Bunun bilincinde olmanız dileğiyle…Hayırlı Ramazanlar

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın