Mustang – Oscar Adayı Türk filmi

kapak

Bugün yağmurlu bir Pazar gününde her Türk kadının yaptığı şeyleri yaptım. Biraz temizlik, biraz kişisel bakım ve de bir film… Mustang…Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği film; Türkiye’deki kadın sorunlarını işliyor. Film Türkiye’den Oscar’a aday olmak için başvuruda bulunmuş ancak seçilmemiş. Bizim Oscar adayı filmimiz “Sivas” Onu henüz seyretmedim. Mustang’da Fransa’dan seçilmiş ve Oscar adayı oldu. Fransa adına “En iyi yabancı film” dalında yarışacak.

Filmle ilgili çok fazla eleştiri var. Eleştirilerin yoğun bir kısmı erkeklerden geliyor ve Türkiye’nin bu kadar da muhafazakar olmadığı iddiasındalar. Klasik erkek inkar politikası burada devreye giriyor ve bu ülkede tüm genç kızların ergenlik döneminde yaşadığı sıkıntıları anlatan Mustang’ı abartılı buluyor.

Mustang bir Karadeniz köyünde babaanne ve amcalarının yanında büyüyen öksüz ve yetim 5 kızkardeşin hikayesini anlatıyor. Filmdeki tek abartı kızların bir Karadeniz köyünde yetişmiş kızlara göre fazla rahat olmalarıydı. Ancak o yaş skalası göz önüne alındığında, düşünmeden davranan ergenlik çağındaki kızların hareketleri çok da abartı gelmiyor.

Kardeşler okuldan sonra erkek arkadaşlarıyla plaja gider. Üniformalarıyla denize girer ve erkek arkadaşlarının omzuna çıkış deve güreşi oynarlar. Ne yazık ki köyden biri görüp bu olayı tüm köye yayar. Masum bir oyun, ahlaksız bir harekete döner. Babaanneleri ve amcaları kızları adları çıkmadan evlendirmek için onları eve hapseder ve teker teker evlendirmeye başlarlar.

fft107_mf5302995

Filmin bana göre en eleştirilebilir tarafı ensestin üstü kapalı bir şekilde verilmesiydi. Deniz Gamze Ergüven bu meseleyi tüm çıplaklığıyla kazımaya cesaret edememiş. Detayları izleyicinin anlayışına bırakmış.

Eleştirilerde erkeklerin en çok itiraz ettiği kısım bu işte. Türk aile yapısının yanlış yansıtıldığını söylüyorlar.Bu film toplumsal sorunlara parmak basmak adına çekilmiş, yani sıradan klasik bir Türk ailesinin filmini çekmeye değer bir şey olamaz değil mi? Ayrıca ne kadar inkar etseniz de Türkiye’de yaşayan her 3 kadından ikisi tacize uğruyor, bu büyük olasılıkla yakın akrabalar tarafından gerçekleştiriliyor ve çok ama çok azı ortaya çıkıyor. Erkekler aynaya bakmaktan pek hoşlanmıyorlar.

Mustang’a Oscar yolunda başarılar diliyorum ama her ne kadar filmi beğenmiş olsam da Oscar alabilecek seviye de görmüyorum.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın