Kaiken – Jean Cristophe Grange

indir (5)

Kitabın Adı : Kaiken

Orijinal Adı : Kaïken

Yazarın Adı : Jean-Christophe Grangé

Sayfa Sayısı : 384

Basım Yılı : Haziran, 2013

 images (15)

Doğan güneş karardığında,
Geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde,
Japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda,
Kaikenin zamanı gelmiş demektir.

 

           Ya giderek daha seçici oluyorum ya da yazarlar artık sadece yazmış olmak için yazıyorlar. Dan Brown’ın cehennemini büyük bir heyecanla beklemiş ve hayalkırıklığına uğramıştım. Jean Cristophe Grange en beğendiğim ve zekasına hayranlık duyduğum yazarlardan biridir ancak kitap sanki aceleye gelmiş gibi duruyor. Başrolde bir Fransız polisi olan Olivier Passan ve Uzakdoğulu güzel Japon eşi Naoko var. Katilimizde lakabı Doğumcu olan ,çift cinsiyetli, hamile kadınları acımasızca öldürüp karınlarından bebeklerini alıp yakan bir cani. Çok detaya inmiyorum kitabın tadı kaçmasın okumayanlar için ama bir Leyleklerin Uçuşu, bir Kurtlar İmparatorluğu ile bu kitap arasında dağlar kadar fark var.

         Yine de Grange kitabın bir yerinde okuyucuyu şaşırtıyor ama ben hala katilin öldürmek için yeterli sebebi olduğunu düşünmüyorum. Siyah Kan adlı kitabındaki şizofren katilin öldürme tutkusu ve altında yatan nedenlerin açılımı beni büyülemişti. Bu kitapta ise “herhalde liseli gençlere yazılmış bir kitap” diye düşündüm. Katil yeteli bir nedene sahip değildi,Japonya’da geçeceği söylenen kitabın sadece sonu Japonya’da geçiyor ondan da çok bir şey anlamıyorsunuz.

indir (6)

         Grange, seni seviyoruz ve daha iyisini yapabileceğini biliyoruz yeter ki aceleye getirme. Ha bir de keşke sesimi duysan da Fransızların kitaplarını film yapmasına izin vermesen, ne iyi olurdu…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın