İsrail’e Boykot

indir (2)

Ülkemizde Filistin’de ölen kardeşlerimiz için 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Her gün haberlerde bir baba ölen çocuğu kucağında, anlayamadığımız bir dille haykırıyor. Baba ve ölü çocuk her vakit değişse de görüntü bir süredir hiç değişmiyor. Hepimizin yüreği karanlık, bütün Dünya’nın bu olaya arkasını dönmesiyle gelecek ümitlerimiz karanlık.

Ne yapmalı, nasıl yardımcı olmalıyız? Onlar için dua etmenin yanında yapabileceğimiz somut bir şey var mı? Bu konu da bütün ülke ikiye bölünmüş durumda. Zaten bölünmek hobimiz, bu durumda bile birleşip bir şeyler yapmak yerine bölünüp birbirimizi yiyoruz.

İsrail malı kullanmayalım ürünlerini boykot edelim diyenler bir tarafta. İsrail ürünlerini boykot etmeniz neye yarar? Yediğimiz içtiğimiz her şey onlardan geliyor önce devletimiz ithal etmeyi bırakmalı. Boykot saçma diyenler diğer tarafta.

Ben her iki tarafa da hak veriyorum. Boykot yapalım diyenler de farkındadırlar almadığımız bir şişe kolanın, bir deterjanın bu savaşı engellemeyeceği gibi, İsrail’e de herhangi bir zarar vermeyeceğinin. Ancak onlar bu davanın farkında olduklarını göstermek istiyorlar bence, doğru ya da yanlış , etkili ya da etkisiz bir tavır almak, taraf olduklarını göstermek istiyorlar. Çöldeki bir kum tanesinin çırpınışı kadar bile olsa küçücük, minicik bir fark yaratmak için boykota destek vermek gerekmez mi?

images (7)

İnternette bir sürü ürün reklamı var, tüm yabancı malları hedef alan yazılar var, maalesef bizim ülkemizde boykot yapabilmek o kadar kolay değil. Çünkü neredeyse Türk Malı hiçbir şey yok. Bir ürünün yerine koyabileceğimiz yerli malı bir ürün yok.Bu durumda mümkün olduğunca yerli malı, olmadığı yerde İsrail ve ABD dışında bir ülkenin malını kullanabiliriz diye düşünüyorum.Bir de facebook ve sosyal medyada boykot edilecek İsrail Ürünleri diye %100 Türk kökenli şirket markalarını da yayınlıyorlar. Bunun da maksatlı olduğunu düşünüyorum.Bir sürü yabancı marka ürün arasına sıkıştırılmış Türk malı ürünler…

Hemen hemen her yerde sosyal medya da bile kullanmamanız gereken ürünler var da yerine koyabileceğiniz ürünlerle ilgili hiçbir bilgi yok.

İşte ben bu aşamada biraz araştırma yaptım ve naçizane bulduğum bilgileri paylaşmak istedim. Kişisel Bakım Ürünleri en çok zorlandığım noktalardan biri oldu.

images (6)images (10)

Diş Macununda ; Signal Mısır, İpana Almanya, Colgate Çin malıdır. Kullanabilirsiniz. Türk malı olarak da genelde Bim Marketlerde satılan Sanino Diş Macunu,orbil White,Barladent,Fresh White kullanabilirsiniz.

images (9)

Türk malı ama nereden bulursunuz bilmem:)

Loreal bir Fransız Markası. Kullanıp kullanmamak size kalmış. Çok iyi bir marka ve hayatımızın her alanında mevcut.Vazgeçmesi çok zor.Şampuan ve makyaj malzemeleri bir numara.

Sebamed şampuan hem saçlara çok iyi geliyor hem de Almanya malı. Eminim fabrikalarında da Türk işçiler çalışıyordur.Türk Malı olduğu sanılan İpek Şampuanda Loreal tarafından satın alınmıştır,bilginize. Ama bir Türk malı olarak Otacı şampuan ve diğer saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.Hem Sebamed kadar pahalı da değil.Ayrıca Schwarzkopf’da Almanya malı.

images (8)

Cilt bakım ürünlerinden de maalesef kullandığımız ürünlerin çoğu Fransız Malı. Ben cildimde Avenue ürünlerini kullanıyorum. Nemlendirici, güneş koruyucu ve mineralli su.

indir (1)

Türk Malı içeceklerimiz , Niğde gazozunu öneririm ben bayılıyorum ona.

Ne desem ne yazsam bilemedim. O kadar zorlanıyorum ki Türk Malı ürün bulmaya çalışmaktan.Bir de marketler de dikkat etmemiz gereken diğer husus da barkod numaralarıymış. 729 ile başlayan barkod numaraları o malın İsrail malı olduğunu gösteriyormuş. 869 da Türk malı olduğunu gösteriyormuş. Tam olarak olmasa da bu bilgi de bize kılavuzluk edebilir.

indir

Eskiden okullarda yerli malı haftası vardı.  Şimdilerde var mı bilmiyorum.Bu boykotla başlayıp yerli malı kullanmayı alışkanlık haline getirsek de yerli üreticimizi kalkındırsak ne güzel olurdu?

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İsrail’e Boykot için 7 cevap

 1. Kevser der ki:

  Anlaşılan haberiniz yok. Benden duyun o zaman. ERSAĞ temizlik ve kozmetik ürünleri . Merkez Denizli . Organik ve Türk malı .Ürünler arasında temizlikten tutun kozmetik ürünleri, gıda takviyesi, cilt bakım ürünleri ne ararsanız var. Birde ERSAĞ markasını araştırın lütfen .

  • saremy der ki:

   Üslup biraz sert olmuş Kevser Hn, araştiririm elbette. Yalnız bu Ersağ ürünleri nerelerde satılıyor? Daha önce hiç görmemiştim. İnternetten baktım da çok yabancı geldi.

 2. nida der ki:

  merhabalar, paylaşım çok güzel olmuş. ben de israil mallarına karşıyım ve Türk malı kullanma taraftarıyım. Değinmek istediğim bir nokta var, orbil white markası benim çok çok yakınım olan biri tarafından formülize edildi. Kendisi Ankarada imamlık yapan biriydi. Diş macunu ve cilt bakım ürünleri mükemmeldi tamamen doğaldı. Özellikle yüz maskesi sayesinde yıllardır kurtulamadığım sivilcelerimden ilk kullanımda gözle görünür şekilde azalma olduğunu gördüm inanamadım. Zamanla büyüyen bir marka oldu. Ama malesef Türkiyede kozmetik firması demek israil demek olduğu için markayı ve formülü satın almak istemişler red alınca da sonuç büyük hüsran oldu iflas, kalan büyük borçlar, ailenin itibar kaybı falan.. Bu durumdan yakından etkilenen biri olduğum için ve gerçekten öyle güzel ürünü olan firmayı iflas ettirdikleri için hala çok üzgünüm. Şimdi marka ne alemde bilmem. Bu yahudilerin herşeyde elleri gözleri var adeta. Allah’ın lanetli milleti daha ne diyeyim helak olsunlar inşallah..
  Naçizane paylaşmak istedim, sevgiler…

  • saremy der ki:

   Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Orbil White’ın başına gelenlere çok üzüldüm. Bizlerin de hatası var tabi kendi ürünlerimize sahip çıkmıyoruz. Diş macununda Türk malı bulmakta zorlandığım için LılaKutu’dan organik kore malı macunları alıyorum ben.Umarım bir gün tamamen kendi ürünlerimizi satın alma şansımız doğar.Her şeyden önce Türk malı ürünler ile ilgili birbirimizi uyarmalı ve paylaşımlarda bulunmalıyız.

 3. Türksever der ki:

  Arkasında Evyap yazan ürünler Türk malıdır. Mesela sanino arko duru vb. Bunların hepsi Türk malı ayrıca Ersağ da öyle

 4. SungDongsup der ki:

  Colgate, Signal, İpana, Loreal. bunlar boykot ürünleri

Yorum Yapın