Hayvanlardan Tanrılara Homo Sapiens – Yuval Noah Harari

Bugün son ayların en çok satanlarından ve üzerinde en çok konuşulanlarından biri olan Homo Sapiens İnsan Türünün kısa bir Tarihi adlı kitaptan bahsedeceğim.Son zamanlarda özellikle her yerde o var. Kitabın asıl patlaması Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ın kitabı Kitap kulübünde tavsiye etmesiyle gerçekleşti.

20160724_163833
Adında da geçtiği gibi kitap insan türünün dünden bugüne gelişimini anlatıyor. İlk avcı toplayıcı toplumlardan tarım toplumuna geçiş ve bilimin ilerlemesiyle Dünya da pek çok türü yok eden ekolojik katil homo sapiensin evrimsel gelişimi. Alırken tereddütlüydüm çünkü bu tarz kitaplar çok sıkıcı olur, zor okunur.
Ancak kitap oldukça kolay okunuyor, akıcı ve anlaşılır, bilimsel kelimelerle okuyucuyu boğmuyor. Merak uyandırıyor ve kendini okutturuyor. Ben kitabı çok beğendim. Kesinlikle herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Ayşe Arman’da kitabın yazarı İsrailli Yuval Noah Harari ile bir röportaj yapmış.

O yazıyı okumak için buraya tık tık 

Kitabı incelemek ve hemen almak için buraya tık tık 

20160724_182758
Kitap arkasını
 da yazayım;
– Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?

– Para neden herkesin güvendiği tek şey?

– Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?

– Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?

– Geleceğin dini bilim mi?

– İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak? Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor. Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir? 30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak. “Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!” Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik’in yazarı “Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.” John Gray, Financial Times

20160724_182819

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Hayvanlardan Tanrılara Homo Sapiens – Yuval Noah Harari için 1 cevap

  1. Geri izleme: 2016 Yılı Okuduğum Kitaplar | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın