Havva’nın Üç Kızı – Elif Şafak

20160711_201027
Elif Şafak Baba ve Piç kitabı ile tanıdığım bir yazardır. Ondan sonra çıkan tüm kitaplarını aldım. Ustam ve ben, Aşk, İskender çok güzel kitaplardı. Elif Şafak’ın zaten üslubu çok akıcı, sıkmıyor, baymıyor. Konuları da genellikle güzel, sonları etkileyici oluyor.
O yüzden yeni kitabı Havva’nın Üç Kızı’nı duyunca çok sevindim, heyecanlandım, siparişimi verdim hemen ve bir solukta okudum. Bu sene bende mi bir sorun var yoksa yazarlar için kötü bir yıl mı bilemiyorum ama Elif Şafak’ın şimdiye dek yazdığı tüm kitapların en altında yerini alabilir ancak. Hiç beğenmedim. Sonu da güzel değil ve anlamsızdı.

20160711_201103
Size kitap arkasını yazayım
İnanca, inançsızlığa, arayışa, farklı kadınlara ve aşka dair baş döndürücü bir yolculuk…

Ben ne annem gibi dindarım, ne babam gibi kâinatın, beş duyumla kavradığım şeylerden ibaret olduğuna kaniyim. Öyleyse ben neredeyim? Ne mutlak dindarlığa, ne de mutlak akılcılığa dahil olmak isteyenler için bir başka yaklaşım, yeni bir varoluş şekli yok mu acaba? Bir üçüncü yol mesela? Kim bilir?

Şirin, Mona ve Peri… Günahkâr, İnanan ve Şaşkın. Münkir, Mümin ve Mütereddit… Böylesine farklı üç genç kadın nasıl bir araya gelebilir? Arkadaş olabilirler mi sahi? Hatta kız kardeş?

Tanrı, bilim, kimlik, aidiyet, Doğu-Batı tartışmalarının tam ortasında hiç kimselere benzemeyen, karizmatik bir adam, sarsıcı bir skandal ve sıra dışı bir aşk… yarım kalan… seneler sonra yeniden canlanan…
Elif Şafak büyüleyici dili ve sağlam olay örgüsüyle inanca, inançsızlığa, arayışa, farklı kadınlara ve aşka dair baş döndürücü bir yolculuğa çıkarıyor bizleri.
Havva’nın Üç Kızı Türkiye ile Avrupa, dün ve bugün arasında gidip gelen güncel bir hikâye anlatıyor.

Yüzyılımızın en çok tartışılacak konularından birini kışkırtıcı kahramanlar aracılığıyla ele alan, temposu hiç düşmeyen, kolay kolay unutamayacağınız bir roman.

Cm6wVSNXEAAf7Xr

Kitap arkası konuyu olduğu gibi anlatıyor. Atatürkçü bir baba ve cemaatçi bir anne arasında büyümüş bir kız olan Peri’nin yurt dışında Oxford Üniversitesine yazılması burada kurduğu arkadaşlar ve Tanrı felsefesi üzerine dersler veren profesör Azur ile olan hikayesi…

Kitabı incelemek için buraya tık tık

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Havva’nın Üç Kızı – Elif Şafak için 1 cevap

  1. Geri izleme: 2016 Yılı Okuduğum Kitaplar | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın