Gulyabani Müzikali

Bu hafta sonu devlet tiyatrolarından bir müzikal oyun ve şehir tiyatrolarından da ayrı bir oyun seyrettim. Sezon kapanmadan önce mümkün olduğunca çok oyuna gitmek istiyorum. Bu postta onlardan biri olan cuma akşamı Cevahir Sahnesi’nde izlediğim Gulyabani adlı müzikalden bahsetmek istiyorum.


Öncelikle Cevahir Sahnesine ilk defa gittim. Basamak şeklindeki koltuklarını beğendim. Sahne de fena değildi. Muhsin Ertuğrul’dan sonra ikinci adresim olabilir. Ama devlet tiyatrolarından bilet almak çok zor. Bu benim izlediğim ilk müzikaldi.

Oyundaki müzikleri, şarkıları çok sevdim. Ancak Cevahir Sahnesinin ses sisteminden mi kaynaklanıyordu bilmiyorum. Bazı yerlerde ses kulaklarımızda patladı. Ben kulaklarımı tıkamak zorunda kaldım. Özellikle yaşlı seyirciler için çok rahatsızlık verici olabilir.


Oyuna gelirsek Hüseyin Rahmi Gürpınar eseri. Metin Arslan tarafından yönetilmiş.
Cinlerin ve perilerin cirit attığı söylenen köşke hizmetçiliğe giden saf ve temiz yürekli Muhsine, kendisini ahlaksız bir oyunun içinde bulur. Yanlış öğretilerin, cehaletin ve geleneklerin girdabından kendini ve beraberindeki diğer kadınlar kurtarmaya çalışır.

Oyundaki Muhsine, bu halinden çok farklı tabi

Dekorlar, kostümler, danslar her şey harikaydı. Özellikle Muhsine rolündeki Sitare Bilge’ye bayıldım. Nasıl muhteşem bir sesti. O sabahlara kadar söylesin, ben dinlerim öyle yani.


Ben galiba bu müzikaldeki kadın oyunculara bayıldım. Erkekleri o kadar başarılı bulmadım. Belki de işin işine şarkılar ve dans girdiği içindir. Elif Nutku, Mehlika Balkan ve cancağızım deyişine hasta olduğum Filiz Coşkuner…


Tek kelimeyle döktürdüler, yer yer çok güldüm oyunda, yer yer duygulandım. Klişelerle dolu bir hikaye.Yine de keyifle seyrediliyor. Sadece sonunu biraz zayıf buldum o kadar.
Oyun 2 saat 40 dakika sürüyor, 2 perde olarak oynanıyor. Ama zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Tavsiye edilir, ben bir kere daha izlemeyi bile isterim.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Sinema Tiyatro kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Gulyabani Müzikali için 1 cevap

  1. Geri izleme: Bizim Aile – Şehir Tiyatroları Yeni Oyunu | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın