Franz Kafka-Milena’ya Mektuplar& Jane Austen- Aşk ve Gurur

20150920_165208

Bugün size 2 adet çoook eski kitaplardan bahsedeceğim. Kütüphanemde eksik olan klasikleri tamamlamaya çalıştığımı söylemiştim ya.İşte onlardan ikisi olan Jane Austen “Aşk ve Gurur” ile Franz Kafka’dan” Milena’ya Mektuplar” Bunlar hepimizin lise yıllarında ya da daha eski belki, benim liseydi, okuduğu hatta edebiyat derslerine konu olan kitaplardı. Hatırlıyor musunuz? Doğrusu ben hiç birini hatırlamıyorum. Böylesine güzel olan kitapları hatırlamamak çok acı ve büyük bir kayıp değil mi sizce de? Ben bu yüzden bu aralar hatırlayamadığım ama geçmişte beğendiğimi hatırladığım herkesin kütüphanesinde olması gereken kitapları alıp tekrardan okuyorum. Hem nostalji yapıyorum hem bilgilerimi tazeliyorum.

İlk olarak sevdiğim yazarlardan biri olan Franz Kafka ile başlayayım. Kafka’nı öyküsünü az çok herkes bilir. Yahudi asıllı yazar 1883 Prag doğumludur. Babasının yönlendirmesiyle hukuk eğitimi almış fakat edebiyata yönelmiştir. Yanlış bilmiyorsam 6 kere falan nişanlanıp ayrılmış, nişanlılarının çoğuyla mektuplaşmıştır. Milena onun Almanca yazılarını Çekçe’ye çeviren bir gazeteci yazardır. Evlidir ve Kafka’dan 12 yaş küçüktür.

20150920_165220

Milena’ ya Mektuplar işte bu yazışmalardan oluşan bir kitap. Ancak sadece Kafka’nın yazdıklarını okuyabiliyoruz, mektuplara karşılık alınan cevapları bilmiyoruz. Yine de bu mektuplar hem ilişkileri,hem de Kafka’nın hayata ve aşka bakış açısını gösteren en önemli eserlerden biri. Kafka bence aşkı birebir yaşamak yerine böyle platonik yaşamayı, hasret ve özlemin tattırdığı o buruk lezzetleri sevmiş.

Maalesef genç yaşta yakalandığı kanserin yıllar geçtikçe ilerlemesi ve vücudunu sarması sonucu 40 yaşında yaşama veda etmiştir.

Kitabı her ne kadar ben çok sevsem de pek çok kişinin sıkıcı bulduğunu ve okumakta zorlandığını da söylemeliyim. Gerçekten benim gibi kitap delisiyseniz alın yoksa bir kenarda çürümeye bırakabilirsiniz.

20150920_165232

Jane Austen 1775 yılında yaşamış bir İngiliz kadın yazar. Bir köy papazının 7. çocuğu olarak dünyaya gelir ve o dönemin kadınlarına oranla iyi bir eğitim alma şansına sahip olur. Bu sebepten o dönemin tüm okuyan kadınları gibi evlenmemeyi tercih eder, hayatının sonuna kadar ailesiyle yaşar. Hiç aşık oldu mu acaba diye düşündüğüm olur bazen. Çünkü aşk üzerine yazan biri o ve yoğun ve hassas ve duygusal. 42 yaşında göğüs kanserinden ölmüş. Neden büyük yazarlar hep genç yaşta kanserden ölmek zorunda. Bu kadar duygusal olmaları onların bağışıklık sistemlerini savunmasız mı bırakıyor acaba. Bilinmez ki?

Aşk ve Gurur pek çok kez filme çevrilmiş hatta dizi bile yapılmış bir eserdir. Tabi bunların hiç biri kitabın verdiği lezzeti vermiyor. O yüzden genç ve tutkulu Elizabet Benet’ın, soylu Bay Darcy ile olan aşkını ve çatışmalarını kitabından okumalısınız.

Evet bu hafta bayram geliyor, Ey Türk Gençliği!

Bayram temizliği yapıldı mı bakayım 🙂

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın