Fi Dizisi

Kitapları herkesin dilinde dolaşan, okumayanın taşlandığı Fi, Çi,Pi serisinin dizisi sonunda yayınlanmaya başladı. Henüz 3 bölümü yayınlanmış olan dizi internet ortamında Puhu Tv de ücretsiz olarak yayınlanıyor. Genelde kitaptan çevrilen tüm dizi ve filmler hayal kırıklığı yaratsa da bu dizi de tam tersi olmuş. Henüz 3 bölüm izledim ama tek kelimeyle söyleyebilirim ki kitabından çok daha iyi bir iş çıkarılmış. Oyuncuları kim seçmişse bir iki kişi hariç özellikle tebrik etmek isterim. Karakterlere birebir cuk oturmak deyimi bu diziyle anlam kazandı gözümde.

Serinin üçlemesi ile ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kitapta eleştirdiğim yerler olmasına rağmen dizi gerçekten harika gidiyor. 4. Bölümü de 14 Nisan Cuma günü yayınlanacakmış. Heyecanla bekliyorum. Kitapları okumayanlar için konudan biraz bahsetmek gerekirse; olaylar ana karakter Can Manay adlı çok zeki ancak geçmişi karanlık bir psikolog üzerinden yürüyor. Can Manay Tv de canlı yayında ünlülere terapi yaparak reyting rekorları kıran, zengin, güçlü ancak hasta ruhlu bir adamdır. Psikolog olması dolayısıyla insanların zaaflarını ve neler yapabileceklerini çok iyi bilir, yakınındaki insanların potansiyellerini açığa çıkarmak için onların sınırlarını zorlar. Şeytanın avukatı gibi bir şey anlayacağınız. Karakteri Ozan Güven canlandırıyor.

Tek diyebileceğim bunca yıldır dandik komedi filmlerinde kendini harcayan Ozan Güven bu filmle ilahlaştı. Psikolojik açıdan sorunlu ancak zeki ve hırslı Can Manay karakterini karakterin kendisinden daha iyi canlandırıyor diyebilirim.

Kariyerinin doruklarındaki Can Manay yeni bir ev alır ve orada yan komşusu dansçı Duru’ya aşık olur. Duru’nun bir ilişkisi vardır ancak Can Manay bir şey isterse önünde hiçbir şey duramaz. Duru’ya karşı geliştirdiği saplantılı aşkı nedeniyle çevirdiği muhteşem zekasına uygun entrikaları seyredeceğiz.

Dansçı Duru karakterine burada eleştirim var. Uymadığını düşündüğüm karakterlerden biri de Duru’yu canlandıran Serenay Sarıkaya. Ben Serenay’ı çok beğeniyorum ancak bu dizi de olmamış diye düşünüyorum. Kitapta bize anlatılan o dansıyla herkesi büyüleyen, güzeller güzeli Duru karakterini ben onda göremiyorum. Bu karakter için bir dansçı seçilmeliydi bence. Güzel, masum yüzlü ve gerçekten iyi dans eden. Bir balerin olmalıydı mesela bizi zarafetiyle büyüleyen. Serenay her ne kadar 1 yıldır ders alıyor olsa bile dans sahnelerinin ona uymadığını düşünüyorum. Ben o dansçı zarafetini Serenay’da göremiyorum

Ve Deniz… Sanat aşığı, entelektüel, doğaya tutkun, idealist öğretmen rolünde Mehmet Günsür. Çok yakışmış Deniz karakterine. Naif, duygusal, sanata aşık Deniz karakterini çok iyi canlandırıyor. Bu da cuk oturan karakterlerden.

Bilge… Can Manay’ın ders verdiği üniversitedeki psikoloji öğrencisi. Zor bir hayatı ve tek başına bakmak zorunda olduğu otistik bir abisi var. Çok başarılı bir oyunculuk daha izliyoruz Bilge karakterinde. Can Manay tarafından keşfedilen ve sınırları zorlanan Bilge’nin gelişimini izlemek çok keyifli olacak

Ada… Üstün yetenekli Ada karakterindeki seçim de gerçekten başarılı. Hocası Deniz’e aşık, tüm duygusunu müziğine yansıtan, sanatıyla takdir edilen ancak görüntüsü güzel olmayan Ada… İlk bölümlerde biraz geri planda kalsa da ilerleyen bölümlerde o da daha ön plana çıkacak.

Sadık Murat Kolhan… Olmamış dediğim diğer karakter. Çok iyi bir oyuncu olsa da kitapta tasvir edilen çok yakışıklı, karizmatik ama sert medya patronu rolüne uymamış. Bence o role Kenan İmirzalioğlu çok yakışırdı.

Özge… Berrak Tüzünataç oyunculuğunu hiç beğenmediğim bir karakter olsa da bu dizide sırıtmamış. Hatta bence çok güzel olmuş. Sert agresif, ilkelerine sıkı sıkıya bağlı, savaşçı ruhlu Özge karakterinde iyi iş çıkarıyor

Ali… İlk 3 bölümde çok geri planda ancak uymakla uymamak arasında tereddütte kaldığım bir karakter daha. İlerleyen zamanlarda göreceğiz sanırım.

Dizi 3 bölümüyle kendine bağladı. Gazetelerde bahsedildiği gibi aman aman cinsellik içeren sahneleri de yok. Öpüşmek dışında bir şey göremedim ben. Dizi geçişleri, hiç düşmeyen temposu ile favori dizim olabilir. Gerçi izlediğim başka Türk dizisi de yok ama olsun favorim bu gene de.

 

 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın