Fethiye Tatilim

Geçen hafta itibariyle tatile çıktığım için bir süredir bloğumu güncelleyemedim.6 gün süren bu tatil tamamen plansız programsız bir tatildi ama neredeyse en güzel tatillerimizden biri oldu.

fethiye-olu-deniz

Fethiye çok uzun süre önce gittiğim ve hayal meyal hatırladığım bir yerdi. Sadece çok beğendiğimi ve orada pek öyle lüks otel falan olmadığını hatırlıyorum. Eşim 5 yıldızlı ultra her şey dahil otele gidip akşama kadar yiyip içip akşam da mide fesadından yatmaya tatil der. Ne yazık ki benim tatil anlayışım tamamen farklı. Yeme içme üzerine kurulu değil bir kere. Geçen sene 5 yıldızlı otelde tatil yaptığımız yakın arkadaş çifti de kafaladık ve apar topar Fethiye’de tanıdık bir apart otele rezervasyon yaptırdık. Fethiye’de Hisarönü tarafına yakın Sema Apart diye bir yer. Eylül de sezon da bittiği ve tanıdık olduğumuz için oldukça ucuza kiraladık.

12419_100402085819_u

Fethiye tarafında öyle diğer yerlerde olduğu gibi 5 yıldızlı otel yok, hatta pek fazla otel yok. Genelde apart ve pansiyon tarzında çok şirin yerler var. Apartlarda 4-5 kişi kalabiliyorsunuz, bazı apartlarda oda kahvaltı şeklinde bazılarında sadece oda kirası var. O da eylülde 150 tl civarı bir ortalamaya sahip. 4 kişiye böldüğünüze hiçbir şey etmiyor. Yalnız Fethiye’de şöyle bir sorun var. Nerede kalırsanız kalın, hem denize gitmek hem de akşam eğlencelere gitmek için arabaya ihtiyacınız oluyor.Çünkü denize sıfır mekan çok ama çok az. Zaten mekan denize sıfır olsa bile eğlenmeye Ölüdeniz veya Hisarönü’ne gitmeniz gerekir ki yine arabaya ihtiyacınız olur.

11951780_10153645569892728_1319205056478590682_n

Şu plajın güzelliğine bakın, denizde ördeklerle yüzüyorsunuz, öyle bir yer…

Fethiye’nin diğer yerlere oranla cazip tarafları neler onlardan bahsedeyim. Bir kere doğası muhteşem, inanılmaz güzellikte koylar, muhteşem beachler var. Diğer tatil beldelerine oranla daha sakin. Yapacak inanılmaz fazla aktivite var. Mesela meşhur yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Hayır, ben yapmadım ama bir dahaki sefere kesin yapacağım. Buraya da resmimi koyarım.

Her tatilin olmazsa olmazı tekne turları var. Biz bu sefer daha pahalı olan, ama daha sakin, daha lüks bir tekne seçtik kendimize. Kalacak yerden kıstığımızı aktivitelere harcadık. Tekne bizi oniki adalarda gezdirdi. Tavşanlı adası,Akvaryum vs.

11223476_10153651090627728_6270898207952038971_n

Bizim ekip 🙂

Fethiye’de bir de jip safari diye bir olay var. Tabi ki katıldık ve inanılmaz eğlendik. Jip safarinin içeriği şu şekilde. Sabah 8.30 gibi kaldığınız otelden safari jiplerle alınıyorsunuz.Şu arkası açık Amerikan filmlerindeki jiplerden. Bizim ekip 4 jipten oluşuyordu her jipte 8 kişi vardı. İşin en güzel tarafı yol boyu elinizde su tabancaları sürekli savaşıyorsunuz diğer jiplerle. Güzergah üzerinde size sularla, hortumlarla saldıran köylüler de oluyor. Biz savaşı abarttık, turistlere ülkemizi işgal etmeye gelen haçlı askeri muamelesi yaptık. 3 adet Türk olarak az cephaneyle ülkemizi en iyi şekilde temsil ettik.

DSCa_0001 (113)

Yalnız jip safariye gidecek olanlar mümkün olduğunca yanlarına eşya almasın, bidonlarla hortumlarla falan ıslanıyorsunuz, yanınıza aldığınız her şeyde sırılsıklam oluyor. Ya da su geçirmeyen bir çanta kullanacaksınız. Her halükarda o gün hiç kurumayacaksınız. Üstelik ıslak ıslak her tarafı açık jiple yolculuk ettiğiniz için bünyeniz sağlam değilse hasta olmanız olası. Su savaşı nedeniyle tatilin en güzel tarafı olan safariden fazla foto çekemedik. Ama Fethiye’ye giderseniz mutlaka katılın derim. Bu arada su tabancalarını önceden alıp hazırlayın orada vermiyorlar ve turistler çok hazırlıklı geliyor.

İlk güzergahta bizi Yakapark diye bir yere götürdüler orada alabalıkları canlı canlı sevebiliyorsunuz harika bir yerdi, yol boyu süren savaştan sonra orada 30 dakikalık bir mola veriyorsunuz.

11935031_10153650257222728_1917234948136511272_n

Çamur banyosundan sonra geldik kanyona,ondan saçlarım öyle acayip 🙂

YakaParktan sonra meşhur Saklıkent Kanyon’a gittik. Orada hem öğlen yemeği molası verdik hemde kanyonu gezdik. Saklıkentte ayrıca rafting yapabilme şansınız da var. Hayır onu da bir dahaki sefere yapacağım çünkü çok yorgun ve yeterince ıslaktım.

DSCb_0001 (243)

Taa daaa 🙂 Biliyorum,biliyorum çok güzeliz..

Kanyondan sonra çamur banyosuna getirdiler bizi, orada animasyon eşliğinde çamura bulandık. Gidecek olanlara tavsiyem sakın o çamuru saçınıza sürmeyin. Ben sürdüm hata ettim, saçlarımı o kadar kuruttu ki düzeltene kadar canım çıktı. Ayrıca eğer soğuk suya giremiyorsanız sakın o çamura girmeyin. Hayır, çamur soğuk değil sadece orada duş alıp çamuru çıkartabileceğiniz tek yer akarsu. Ve delicesine soğuk, üstelik akıntı çok kuvvetli,2 karış su ama önüne katıp sürüklüyor.

Saklıkent-kanyon-Fethiye-Muğla

Kanyon 18 km uzunluktaymış tabi ki o kadarını gezemiyorsunuz ama turla değil de ayrıca giderseniz gezersiniz…

Çamur banyosundan sonra Patara Plajına gittik, bütün turlar oraya götürüyormuş ama gittiğimiz yerin Patara ile alakası yoktu Dünyanın en güzel plajlarından biri olarak bilinen Patara o çorak arazi olamaz heralde. Yine de çok eğlenceli bir geziydi. Seneye de aynı şekilde tatil yapmayı planlıyoruz. Ama bu sefer pompalı su tabancalarıyla gideceğiz. Görecek o İngilizler Türkün gücünü…

Fethiye’de akşam eğlenceleri içinde Ölüdeniz veya Hisarönü’ne gidebilirsiniz. Bir bodrum’daki gibi gece hayatı arıyorsanız, hayal kırıklığına uğrarsınız. Dediğim gibi Fethiye kendine özel, bilene güzel..

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Gezdim Gördüm kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın