Eyvah ! Saç Köklerim Yanmış !!!

Kötü günler geldi mi üst üste gelir ya hep. Bayramla birlikte 3 hafta sürecek bir tatilim var diye sevinip planlar yapıyordum. Bir kısmını gerçekleştirdim. Bayramda bir arkadaşımla Jolly Tur aracılığıyla Ayvalık, Bozcaada, Asos, Cunda turu yaptık. Sonra kardeşim evlendiği için Samsun’da düğüne gittim. Kalan sürede de İstanbul’da dinlenecek ve uzun süredir görüşemediğim arkadaşlarımla görüşecektim.
Önce eşim kaptığı bir enfeksiyon nedeniyle hastaneye yattı. Bir hafta onun hastalığı ile uğraştık. Sanırım stresten burnumun etrafı ve içi uçuk yarası ile kaplandı. Çok şükür eşimi taburcu ettik. Hatta işe bile başladım, uçuğum da kabuk bağladı geçecek sanırım.

kadinlarda-sac-dokulmesi
Geriye kalan ve şu an beni en çok üzen mevzu da çok sevdiğim saçlarımı kaybetmek oldu.
Hayır, tamamını kaybetmedim elbette ve bu tamamen benim hatam.
En başından anlatayım. Yaklaşık 5 yıldır siyah saç kullandığım için kardeşimin düğününden önce bir değişiklik yapmak istedim ve saç rengimi açtırdım. Saçlarım bakır oldu. Gözü siyaha alışan ben dahil herkes rengi çok yadırgadı. Saçlarım çabuk uzadığından 20 günde dipleri geldi. Kuaföre gittim.Kuaför olacak kişi saçın dibini yanlışlıkla kızıl yaptı. Ağlayacaktım dibi kızıl uçları bakır saçımı görünce. “Düzelt bunu hemen, tamamı aynı renk olsun” dedim ve saçımı kızıl kahve yaptık mecburiyetten.
Sonra o rengi de sevmedim. Etrafımda herkeste siyaha dön baskısı yapınca saçımı iki sefer de siyaha döndürdüm. Tabi tüm bu işlemler saçıma 1,5 aylık bir süreçte yapıldı.

kadinlarda_sac_dokulmesi

Kadın Tipi Saç dökülmesi

Tatilden döndükten sonra saçlarım tutam tutam elime gelmeye başladı. Önce bahar geldi, mevsim geçişidir, normaldir dedim. Sonra saçlarımın dökülmesi giderek artmaya başladı. Vitamin kullanıp bakım yapmaya başladım. Önünü alamadım. Yataktan kalktığımda yastığım saç dolu oluyordu. Oturduğum koltuk, gittiğim her yere saçlarımdan tutamlar bırakmaya başladım. Elimi saçıma götüremez oldum.Kemoterapi de nasıl tutam tutam dökülür tıpkı öyle. Tel tel dökülme değil yani.
Saçlarımın yoğunluğu ciddi miktarda azalınca artık acil bir doktora görünmem gerektiğine karar verdim.
Doktor bana yapılan işlemlerden dolayı saçlarımın köklerinin yandığını söyledi. O kadar üzüldüm ki. Bu ölü köklerin saçlarını kaybedeceksin yapacak bir şey yok dedi.Bizim amacımız saçlar döküldükten sonra o köklerin canlanıp tekrar saç çıkmasını sağlamaya çalışmak olacak dedi.
Kan tahlili yaptırdım.Hafif bir demir eksikliği dışında bir sorun çıkmadı. Bunun üzerine 6 ay sürecek olan saç tedavisine başladık. Tedavinin tüm ayrıntılarını bir sonraki yazımda bana verilen ve kullandığım ilaçlarla detaylı olarak buraya yazacağım.

indir

Ama vazgeçmek yok, yaza kadar saçlarım düzelecek ve yeniden muhteşem olacak. Fighting!!!
Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar,takipte kalın. Birazcık da olsa başkalarına faydam olabilirse çok sevinirim.Saç kaybı bir kadın için büyük bir üzüntü kaynağı çünkü.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Eyvah ! Saç Köklerim Yanmış !!! için 3 cevap

  1. Geri izleme: Yanan Saç Köklerimin Tedavisi | Kendimi Seçtim Ben

  2. Geri izleme: Saç Dökülmesi Tedavisi 3 | Kendimi Seçtim Ben

  3. Geri izleme: Yeni Saç Bakım Maceram Başlıyor | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın