Evlilik

Bu günlerde evlilik hakkında ahkam kesmek moda oldu. Ben de benim neyim eksik diye düşündüm. 31 yaşında evlendiğim ve 9 yıldır evli olduğum için bekarlık hakkında da evlilik hakkında da konuşabilir düzeyde olduğumu düşünüyorum. Bu yazıdaki tüm görüşler kendi kişisel fikirlerim olup dileyen katılır dileyen katılmaz.

Öncelikle  evliliğin amacı nedir?

  • Bu aslında kişiye göre değişen bir olay. Çok muhafazakar ve kapalı ailelerde büyüyen kız ve erkek çocuklar evliliği bir tür özgürlük olarak görüyorlar ki bu kısmen doğru kısmen yanlıştır. Aile baskısından bunalıp evlenen çoğu kişi aslında farkında olmadan aynı baskıyı devam ettirecek bir eş seçer ki bu kısır döngüyü kırabilmek için bile erken yaşta evliliğin doğru olmadığını düşünüyorum. Bunun dışında maddi nedenlerle evlilik yapılabilir, toplum baskısıyla sadece öyle olması gerektiğine inanıldığı için evlilik yapılabilir veya sadece – ki doğru olan şekliyle – bir hayatı paylaşmak için evlilik tercih edilebilir.

Evlilik bir gereklilik midir?  

  • Asla değildir. Kişi toplum baskısından sıyrılıp sadece kendini ve hayatı keşfetme amacı ile kendine dönük yaşamayı tercih edebilir. Kendiyle evlenip bu şekilde mutlu olabilir. Ya da evlenmeden biriyle beraber yaşayabilir. Hayatı evcil hayvanı ya da herhangi bir hobisiyle dolu olabilir.

Evlilik mutluluk getirir mi?

  • Bu da tamamen beklentiye ve evlilik nedeninize göre değişir bence. Bir düşünün evlenmekte ki ya da evlenmek istemekte ki amacınız ne? Maddiyat mutluluk getirmez klişelerini değinmeyeceğim, oraları geçiyorum. Özgürlükse amacınız; evlilik özgürlük değildir. Gönüllü boyunduruktur, yeni sorumluluklardır. Bu amaçla evlendiyseniz hayal kırıklığı kaçınılmazdır.
  • Aşk için evlendiyseniz onun da ömrü maalesef uzun değildir, arada saygı ve arkadaşlık yoksa bir süre sonra mutsuzluk kaçınılmazdır.
  • Toplum baskısı ile evlendiyseniz evlilik hayal ettiğiniz veya sosyal medyada gördüklerinizden ibaret değildir, gene hayal kırıklığı yaşarsınız.

En doğru evlilik yaşı nedir?

  • Böyle bir şey yoktur evlilik standart bir şey olmadığı için ideal yaşı olmaz. Gençlikte evlilik daha kolay yapılıyor çünkü genç insan gözüpek oluyor, hayatın gerçeklerinden uzak oluyor. Duyguları en uçlarda yaşadığı için mantığı bir kenarda kalıyor. İdeal bir yaşı yoktur dedik ama bence ileri yaşlarda yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum. Ben bu adamla/kadınla 20-30-40 yıl yaşayabilir miyim sorusuna mantıklı bir cevabı ancak ilerleyen yaşlarda verebiliyorsunuz? Kendinize karşı daha açık, daha dürüst olduğunuz yaşlarda.

Ve en önemlisi de şu; her evlilik farklıdır. Kendi ilişkinizi asla başkalarıyla kıyaslamayın. Her ilişkide o ilişkiyi oluşturan dinamikler değişkendir. Bu da beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenir. Kimi ilişkisini/evliliğini dipdibe (mıçmıç dediğimiz) şekilde yaşamayı sever. Kimi kendine özgür alan ister. Her tercihe saygı duymalı ve kimseyi seçimlerinden dolayı yargılamamalıyız diye düşünüyorum.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın