Demet Altınyeleklioğlu – Sultanlar Serisi

IMG_3594

            Herkes gibi bende Osmanlı Tarihi ile ilgili okulda öğrendiklerim dışında herhangi bir bilgiye sahip değildim. Ne zaman ki Muhteşem Yüzyıl dizisi yayınlanmaya Demet Altınyeleklioğlu’nun Hürrem Sultan kitapları raflarda yerini almaya başladığında diziyi değil ama kitabı okumam farz oldu. Tabi gerçek Osmanlı Tarihi ile alakası yok tamamen kurgu. Kitabı da tıpkı dizisi gibi tarihi gerçekler olarak değil kurgulanmış bir roman olarak görürseniz keyif alırsınız. Demet Altınyeleklioğlu’nun kurgusuyla, yazım dili ve anlatım şekliyle inanılmaz akıcı ve sürükleyici. Ben okumaktan çok keyif aldım.

IMG_3597

           Hürrem Sultan’dan sonra devam ettiği Sultanlar Serisinin tamamını aldım. Mihrimah Sultan, Hatice Sultan, Nurbanu Sultan, Safiye Sultan, Kösem Sultan, hepsini okudum. Safiye Sultan’ ı daha önce Ann Chamberlin’den 3 kitap olarak alıp okumuştum. Kitabın kapağındaki tek cümlelik yazılar çok hoşuma gitmişti. Mesela 3. Kitabın kapağında “Sözüm ki tek sana geçmez, celladımsın ey zaman” yazar.

       Her iki kitapta da yazarlar aynı tarihi karakteri anlatmalarına rağmen tamamen kendi kafalarındaki kurguyu yazmışlar iki kitap ta birbirinden çok farklı. Ama ben iki yazarı da beğendim. Tarihi romanlardaki o şiirsel uslübu severim.

IMG_3598

            Tüm sultanların hayatları ilgi çekici ama en çok birbirlerinin kuzeni olan Nurbanu Sultan ve Safiye Sultan’ın korsan gemileri tarafından kaçırılıp saraya gelin gelmesi ve aralarındaki mücadele ilginç geldi bana. Aynı soydan iki kadın, kuzenler, isimleri ve soy isimleri aynı ve kaçırılıp saraya geliyorlar. Padişahlara eş oluyorlar akıllara casusluktan başka bir şey gelmiyor değil mi? Ayrıca bu kadınların iktidar ve güç tutkusu ile ne kadar acımasızlaşabileceği görülünce insan hemcinsinden çekiniyor vallahi.

           Sonuç olarak Sultanlar Serisi ( seriye böyle demem doğru mu bilmiyorum sultanlar serisi ismini ben koydum başka ne diyebilirim ki zaten) içinde yazanlara kurgu olarak bakmak şartıyla okunduğunda gayet keyif veren eğlenceli bir seri. Okumayanlara tavsiye ederim.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Demet Altınyeleklioğlu – Sultanlar Serisi için 6 cevap

 1. Ilknur Odabaş der ki:

  Ben de okumak istiyorum ;)))

 2. Demet altınyeleklioğlu der ki:

  Teşekkür ediyorum.

 3. feyza der ki:

  sultanlar serisinin tüm kitaplarının adını yazarmısınız ? 🙂

  • saremy der ki:

   Merhaba, elbette yazarım. Yukarıda resimleri olan seriye ek olarak bir de Nurbanu var onu da okudum ama arkadaşımın kitabıydı.
   Yani Hürrem Sultan, Nurbanu, Safiye Sultan,Kösem Sultan, Mihrimah ve Pargalı ve Hatice kitapları var

Yorum Yapın