Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

20160921_114857

Okuduğum kitaplar arasında en sevdiğimin Distopya türü olduğunu hiç söylemiş miydim. Cesur Yeni Dünya da bunlardan biri. Daha önce okuduğum M.S.2150 ( İlgili yazı için buraya tık tık ) ve 1984 (Yazısı için buraya tık tık ) kütüphanemde en sevdiğim kitaplar arasındadır. Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sı bu kitaplar arasında gerçekten de adı gibi gelecekle ilgili en cesur ve en uç değerlendirmeleri yaptığı için yüzyılın en çok konuşulan ve en çok yasaklanan kitapları arasında girmiştir.

20160921_120938
Konusuna gelirsek; kitap F.S. 632 yılında geçiyor. Yani Ford’dan sonra 632. Buradaki Ford bir nevi tanrı gibi ama aslında ilk seri araba üreticisi Henry Ford’dan geliyor. Kitap sonuç olarak 26.yüzyıl İngiltere’sinde geçiyor.
Korkunç 9 yıl savaşlarından sonra Dünya Denetçileri nihayet ideal toplumu yaratmışlardır. Bu toplumda herkes genç, mutlu,sağlıklı ve özgür olarak yaşamaktadır. İnsanları bu duruma getirebilmek için bireyin en önemli kavramları olan bir takım değerler yok edilmiştir. Aile kavramı tamamen pornografik bir hale getirilmiş ve insan üremesi yasaklanmıştır. İnsanlar kuluçka merkezinde seri üretim ile doğmaktadır. Üretim sırasında mevcut kast sistemine uygun özellikler eklenerek, hastalıklara ve yaşlılığa bağışıklık kazandırarak Dünyaya getirilmektedir.

20160921_121014
Bunun sonucunda oluşan bebekler uykuda eğitim sistemiyle daha bebekliklerinden başlayarak yeni Dünya Düzenine göre şartlandırılarak büyümektedirler. Yeni Dünya’nın en önemli özelliği, aşk, aile ve sevgi gibi kavramların yok edilmiş olmasıdır. Bu kavramlar olmayınca namus ve kıskançlık kavgaları, cinayetleri, aile karışıklıkları, travmaları olmadan tek tip insanlar yetişmeye başlamıştır.
Cesur Yeni Dünya’nın en önemli ilkesi “Herkes herkes içindir” sloganı. Yani birine bağlanmak son derece yanlış görülürken isteyen herkes istediğiyle rahatlıkla beraber olabilmekte ve bu çok normal hatta sağlıklı karşılanmaktadır. İnsanlar zaman zaman bunalıma ya da mutsuzluğa düştüklerinde de soma adındaki uyuşturucu ilaç devreye girmektedir. Yöneticiler tarafından dağıtılan bu uyuşturucu her şeyi güllük gülistanlık bir hale getirmektedir.
Kitabımızın kahramanları Bernard Max Dünyaya kast sisteminin üst sınıfında meydana getirilmiş olmasına rağmen üretimi sırasında kazayla içine alkol karıştırıldığından bir nevi hatalı üretim halini almış ve çevresindeki Dünyayı sorgulayan hiç hoş karşılanmayan yalnızlıktan hoşlanmak gibi değişik huylara sahip biri haline gelmiştir. Mutsuzdur ve mutlu olmak için soma kullanmayı reddetmektedir. Cesur Yeni Dünya dışında Ayrık bölge de yaşayan vahşi insanların hayatını merak etmektedir.

class-in-brave-new-world-3-728

Kitaptaki Kast Sistemi

Bir gün gerekli izinleri alır ve hoşlandığı kadın Lenina ile Vahşilerin yaşadığı bölgeye turist olarak gider. Kitapla ilgili çok detay verdiğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu anlattıklarım hikayenin temel kurgusu. Yani yaşananları öğrenmek için kitabı okumanız gerekecek.
Vikipedia’da kitapla ilgili enteresan bir bilgi okudum açıkcası benim dikkatimi çekmemişti ama yazar kitaptaki tüm kahramanların isimlerini Dünyada tanınmış büyük şahsiyetlerin isimlerinden karma yaparak oluşturmuş. Hatta içlerinde Mustafa Kemal Atatürk’te var. Bernard Marx, George Bernard Shaw ve Karl Marx
Lenina Crowne, Vladimir Lenin
Fanny Crowne, Fanya Kaplan, Lenin’i öldürmek için başarısız bir suikast girişimi düzenleyen kişi.
Polly Trotsky, Lev Troçki
Benito Hoover, Benito Mussolini, Herbert Hoover
Helmholtz Watson, Hermann von Helmholtz, John B. Watson
Darwin Bonaparte, Napoleon Bonaparte, Charles Darwin
Herbert Bakunin, Herbert Spencer, Mikhail Bakunin
Mustapha Mond, Mustafa Kemal Atatürk, Sir Alfred Mond
Primo Mellon, Miguel Primo de Rivera, Andrew Mellon
Sarojini Engels, Friedrich Engels, Sarojini Naidu
Fifi Bradlaugh, Charles Bradlaugh
Joanna Diesel, Rudolf Diesel
Jean-Jacques Habibullah, Jean-Jacques Rousseau, Habibullah Han
Kitap bir bilim kurgu – Distopya
Sayfa Sayısı 266
Yayınevi İthaki Yayınları
Bu türü sevenler için harika bir kitap, kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
Kitabı incelemek ve satın almak için buraya tık tık

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley için 1 cevap

  1. Geri izleme: 2016 Yılı Okuduğum Kitaplar | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın