Bilinmeyen Kadının Portresi – Vanora Bennett

Eşim tam bir indirim meraklısıdır.Bir şeyi olduğundan daha düşük bir ücretle satın aldıysa savaş kazanmış gibi mutlu olur. Bu yüzden hiç ihtiyacı olmayan alakasız şeyler bile aldığı olur.
Ben de arada bundan nasibimi alıyorum tabi. Geçen gün Kadıköy’de bir sergi de kitapların 5 tl ye satıldığını görünce bana 5 tane kitap almış. Kocamın kitaplarla bir alakası yok.Hiç okumaz sadece arkalarına bakıp konusu değişik gelenleri seçmiş.Bende eve gelen her kitabı okurum asla okunmamış kitap bırakmam. 2 tanesini okudum bile. Çok iyi olmasa da fena da sayılmazlardı. Size şimdi onlardan bahsedeceğim.

0000000354821-1

İlki ; Vanora Bennett – Bilinmeyen Kadının Portresi…
İngiltere Kraliyet Ailesi Dönemi… Henry ve Anne Boleyn zamanları… Boleyn Kızları serisini okuyanlarınız var mı bilmiyorum ama ben o kitaplardan şu yazımda bahsetmiştim.O kitaplarda Anne Boleyn’e karşı Kraliçe Katherine’in tarafında olan dindar eğitimli Henry’nin çocukluktan beri danışmanlığını yapan Thomas More vardı. Daha sonra Henry tarafından kafası kesilmişti. Burada Thomas More ve ailesinin hikayesini anlatıyor. Bilinmeyen kadında ailesi ölünce soylu kan olduğundan Thomas More tarafından evlatlık edinilen Meg oluyor. Thomas More tarafından saygı ve şefaketle ancak mesafeli bir şekilde eğitilen ve davranılan Meg sevgiye açtır ve ona en çok ilgi gösteren öğretmeni John Clement’e aşıktır.
Aynı zamanda o dönem kitaplarında adı geçen ünlü ressam Hans Holbein’de Thomas More’un ailesiyle beraber takılıp resimlerini yaptığı için onunla ilgili de bir şeyler öğrenme şansımız oluyor. Hatta bu Hans Holbein, Henry’e eş bulmak için Boleyn Mirası adlı kitapta asil kızların resimlerini çiziyordu.
Kitapta sırlarla dolu John Clement’in hikayesini ve Henry Tudor tahtı devralmadan önce kraliyetin asıl sahibi olan son iki Plantagenet çocuklarına ne olduğunu anlatıyor.

Vanora Bennett

Yazar Vanora Bennett

Ve bir orta çağ hikayesi… Allah beni iyi ki o dönemde oralarda yaratmamış. Çok mutsuz olurdum. Kesin cadı diye asarlardı da beni zaten. Farklı fikirlere sahip her kadına yaptıkları gibi. Günümüzde de aynı kadın korkusu ile şiddete başvuran erkekler yok mu? Var ama çok şükür bunun farkında olan insan sayısı da çok fazla. Bu da bize bir umut sağlıyor.
Eşim kitabı 5 tl ye aldı.Ancak kitap yurdunda 14.30 tl
Hemen almak için buraya tık tık
Kitap Arkasını da yazayım size;
Yıl 1527. Alman ressam Hans Holbein, İngiltere’ye Thomas More’un tablosunu yapmak için geldiğinde ev halkını tatlı bir telaş saracaktır. Meg, Thomas More’un evlatlığıdır ve kendisini evlat eden kişinin ona karşı mesafeli davranmasından dolayı kendini, kalabalık bir ailenin içinde yapayalnız hissetmektedir. Sırlarla dolu öğretmeni John Clement’e aşıktır ve evlenmek için onun yolunu gözlerken, yolları Hans Holbein ile kesişir. Meg, babasının kafirlere karşı başlatmış olduğu savaşı yakından takip ederken kendini bilinmeyen ve sırlarla dolu bir dünyanın içinde bulur.
Hans Holbein, Meg’e duyduğu aşkı yapmış olduğu tablolarının içine gömmeye mahkum olacaktır.
Müthiş bir final ile açığa çıkan sırlar bundan sonra tablolara farklı bir gözle bakmanızı sağlayacaktır. Thomas More’un John Clement’in hayatını kurtarmak için yaptığı yıllara dağılmış planlar, saray entrikaları, duyguların kalbin derinliklerine gömülüşü, sadakat ve aile değerleri gözlerinizin önünde canlanacaktır.

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bilinmeyen Kadının Portresi – Vanora Bennett için 1 cevap

  1. Geri izleme: 2016 Yılı Okuduğum Kitaplar | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın