Blink – Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü

20140907_214658

30 Ağustos gibi çıktığım Bodrum Tatilim bugün itibariyle sona ermiş bulunmaktadır.Yarın işbaşı ve tatil dönüşü en ağır pazartesi sendromunu geçirecekmişim gibi görünüyor.Neyse,

Bu iki hafta da, tatil dahil, okumuş olduğum kitaplarla ilgili bir paylaşım yapmak istedim.

Bunlardan bir tanesi ki beni tanıyanlar çok iyi bilir, nefret ederim kişisel gelişim ve o tarz kitaplardan ama işyerimden bir yöneticimin tavsiyesi ile okuduğum “Blink, Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü – Malcolm Gladwell”

20140907_214713

Kitap Yurdundan satın aldım, fiyatı 25 tl ve 278 sayfalık bir kitap.Yazarı Malcolm Gladwell Uluslar arası çoksatanlar kitaplarının yazarıymış.The Washington Post’ta ekonomi ve bilim muhabiri olarak çalışmış,şu anda da The New Yorker dergisinde yazıyor.

Kitabın konusu ise anlatması biraz zor ama, hani bazen bir şeye baktığımızda aklımıza ilk gelen şey ya da vardığımız kanı genelde doğru çıkar ama bu bilgiye o anda nasıl ulaştığımızı ya da sahip olduğumuzu bilmeyiz. Bilinçaltımızın gün içerisinde bizim farkına varmadığımız pek çok bilgiyi gün içerisinde depoladığı ve bir zaman sonra ilgili bir şeyle karşılaştığımızda o bilgiyi kullanarak bizim ani bir kanıya sahip olmamızı sağlamasıdır. Sanırım baya bir karışık anlattım ama daha düzgün nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Bilinçaltında depolanan bilgilerin yeri ve zamanı geldiğinde biz farkına varmadan nasıl ortaya çıktığı ile ilgili desek belki konuya biraz yaklaşmış oluruz.

20140907_214726

Kitap bana göre sıkıcı ama içerisinde konuları örneklendirerek hikaye tarzında anlattığından çoğu kişiye ilginç gelebilir.Ben uykudan önce başucu kitabı olarak okudum. Enteresan bilgiler var.

Size kitap arkasını yazayım.

“Bir çiftin tartışmasına kulak misafiri olup ilişkilerinin geleceğine dair bir fikre kapıldığınız oldu mu hiç?Maç izlerken gol olup olmayacağını anladığınız an…Ya da yaptığınız bir iş görüşmesinin ardından işe alınacağınızı düşündüğünüz halde yanıldığınız durum…

Elinizdeki kitap,gündelik hayatımızın en küçük bileşenleriyle ilgileniyor: Ne zaman yeni biriyle tanışsak, karmaşık bir durumla yüzyüze gelsek veya güç bir adım atmak zorunda kalsak birdenbire ortaya çıkan anlık izlenimlerin ve kararların içeriğiyle.

Gladwell, zihninizin nasıl tepki verdiğini incelediği bu kitabında çok düşünmeden alınan kararların, ince ince düşünülmüş kararlar kadar iyi olabildiğiörnekleri çözümlerken, her zamanki gibi madalyonun diğer yüzüne bakmayı ihmal etmiyor ve içgüdülerimizin bize ihane ettiği anları da sorguluyor.Psikoloji ve nörobilim teorilerinin hayatın çeşitli alanlarından zengin ve yaşanmış örneklerle sınandığı blink’i okurken kendinize bir adım daha yaklaşacaksınız”

Ay kitap arkasını yazarken bile içim sıkıldı valla…

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın