Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları Serisi – John Perkins

Elimde en uzun süre kalan bir seriden bahsetmek istiyorum size. Aslında okuduğum en iyi ve en faydalı kitaplardan olduğunu düşünmeme rağmen okunması biraz zordu. 4 kitaptan oluşan bu serinin yazarı Amerikalı bir ekonomist olan John Perkins. 

n3uo14

Seride enteresan bir durum var 1.2.ve 4. Kitabın yazarı John Perkins  olmasına rağmen 3.kitap ta sadece önsözü yazmış. Kitabın kalanı 13 uzman ekonomistin yazılarıyla devam ediyor ve gerçekten sıkıcı.  O Yüzden size sadece 1-2-4. Kitapları öneriyorum. Onları soluksuz ve benim gibi büyük bir merakla okuyabilirsiniz.

2762_John_Perkins922

John Perkins

Şimdi kitaplar neden bahsediyor derseniz; Amerika’nın petrol ülkelerini nasıl türlü dalaverelerle borçlandırdığını ve sonrasında nasıl sömürdüğünü bizzat bu işi ekonomik tetikçi olarak yapan John Perkins’in itiraflarından okuyoruz. Ülkelerine yatırım yapmak için devlet başkanlarının nasıl ikna edildiği sonra o yatırımlar için nasıl ödeyemeyecekleri borç bataklarına sürüklendiklerini ve birer bağımlı ülke haline geldiklerini okuyacaksınız. John Perkins kitaplarında sahte ekonomik istatistiklerle devlet başkanlarının gözlerini nasıl boyadıklarını anlatıyor ayrıca kabul etmeyen başkanlarının başına neler geldiğini de.

BOztbmtCcAEma4H

ABD’de tam 24 yayınevinin yayınlamaya korktuğu, yazarın 5 kez yazmaya karar verip, her seferinde rüşvet ve tehditlerle vazgeçirildiği, yayınlandığı ülkelerde gündemi sarsan, tüyler ürperten gerçekler…

Size 4 adet kitap arkasından bir karma yapayım.

Bono, Bob Geldof, Angelina Jolie ve George Clooney gibi kimi starlar Paul Wolfowitz ve Tonu Blair ile aynı sahnede mutlu bir yüz ifadeleriyle boy gösterdiklerinde aslında kutlanan neydi?

Kongo’daki savaşın aslında kimlere hizmet ettiğini, biz ucuz cep telefonu ve dizüstü bilgisayar kullanalım diye dört milyon insanın can verdiğini biliyor muyuz?

Sistem kontrolden çıktı.

Yeryüzünün insan ve doğal kaynaklarını sadece milletlerin seçtiği hükümetler değil CEO’lar da yönetiyor. Medyayı, akademileri, sivil toplum örgütlerini yönettikleri gibi.

Açlığın, cehaletin, savaşların, adaletsizliğin tam ortasında hepimiz düzenin birer parçasıyız

Hedef ülkeler, hedef yöneticiler; ya satılacaklar ya da ölecekler.

Hepsi yaşanmış hepsi gerçek

Yöntem çok; amaç tek:

ŞİRKETOKRASİ İLE YÖNETİLEN KÜRESEL İMPARATORLUK

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları Serisi – John Perkins için 1 cevap

  1. Geri izleme: 2016 Yılı Okuduğum Kitaplar | Kendimi Seçtim Ben

Yorum Yapın