Aziz Nesin – Kalem Yapın Beni Kalem

“Türk milletinin %60’ı aptaldır” sözü size kimi hatırlatıyor. Tabi ki Aziz Nesin…Gerçi bu cümlenin gerçek hikayesi de var kitapta ve bir röportajda kullanılan cümlenin  Oktay Ekşi tarafından çarpıtılarak lanse edilmesiyle bir anda gündeme oturdu Nesin. Çarpıtılmış bile olsa ben bu söze tamamen katılıyorum.

2c4d75f4-4457-459e-8716-b5bc4c324694

Sever misiniz, bilmem. Fikirlerine katılır ya da katılmazsınız ancak Türk tarihinde önemli bir yer olan en önemli mizah yazarlarımızdan bir olduğu gerçeğini yadsıyamazsınız. Ne yazık ki her düşünen, sorgulayan, soru sormaktan korkmayan, zeki insanlarımıza yaptığımız gibi onu da alaşağı etmek için elimizden geleni yaptık. Allah’a şükür ki beceremedik.

Kitabı Dnr’den tabi internet sitesinden 27,30 tl ye bulabilirsiniz. 952 sayfa. Aziz Nesin, hayatı,röportajları ve bütün eserleri…Çocuk ve memleket sevgisi,yazmaya olan bağlılığı,mizahi yönü ile yeniden keşfetmek için bu kitabı okumalısınız. Okuyun ve size anlatılan Aziz Nesin’i değil gerçeğini tanıyın. Kemal Sunal’ın en sevilen filmi Gol Kralı’nın hikayesini sahibinden okuyun.Yaa ne bileyim okuyun işte.Ben çok keyif aldım.Bambaşka birini tanıdım.Kütüphanemin en sevdiğim kitaplarından biri oldu bile.

Size kitap arkasını da yazayım.

122768b2-0699-4fa2-8182-425f9690855c

“Türk edebiyatının büyük ustalarından Aziz Nesin,hayatı boyunca, öyküden romana,denemeden eleştiriye,oyundan şiire hemen her türde,yeri doldurulamayacak yüzlerce yapıta imza attı.Türk mizahının en çarpıcı örneklerini vererek her kesimden, her yaştan geniş bir okur kitlesinin beğenisini kazandı.

Nesin,aydın,üretken ve özgür bir yazar olduğu kadar, düşüncelerini eyleme dönüştüren, bedeli ne olursa olsun duruşundan ödün vermeyen bir aktivist olarak yaşadı. Ömrü boyunca aralıksız çalışarak elde ettiği varlığıyla Nesin Vakfı’nı kurdu. Vakıfta yoksul çocuklara sahip çıkarak, onların ezbere dayalı tek tip eğitim yerine, yeteneklerine göreyapıcı,üretici,dürüst,kendine güvenli,yardımsever bireyler olacak biçimde eğitilmelerini sağladı.Vakıf, Ali Nesin’in başkanlığında varlığını ve faaliyetlerini sürdürüyor.

Everest Yayınları olarak, usta yazarın doğumunun 100.yılında Tek Ciltte seçkisiyle, eserlerinden örnekler vererek onu geniş kitlelere her yönüyle ve en doğru biçimde tanıtabilme amacı taşıyoruz.

İyi ki doğdun Aziz Nesin…

Kalem yapın beni kalem

Şiirler yazan sevgi üstüne

Ölüm kararı değil,

Ölünce yaşamalıyım Defne yapraklarında

Sakın ola ki

Silahlarda değil.”

Kitabı hemen almak için buraya tık tık 

saremy hakkında

Feminist, kedisever, kitapsever, spor yapmayı sever, baştan aşağı klişe sever
Bu yazı Kütüphanem kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yorum Yapın